menüü

Hollandi metsavennad

Hollandi metsavennad

Wijk aan Zee turniir sai lahenduse, mida ei osanud ennustada mitte keegi. Paljude selle maailma vägevate – Magnus Carlseni, Fabiano Caruana, Anish Giri, Maxime Vachier-Lagrave, Aireza Firouja jt ees tuli võitjaks 21-aastane hollandlane Jorden van Foreest.

Tutvustamegi siin uut kuuma staari. Ühe live-kommentaari ajal viskas Vene suurmeister Jevgeni Barejev nalja, et ta teab nüüd, kes on metsavennad. „Foreest“ pole küll analoog ingliskeelsele sõnale „forest“ (’mets’), kuid on kõlalt väga sarnane ning maletajate hulgas on van Foreestide perekond tuntud - neli venda ja kaks õde mängivad kõik malet. Siit kalambuur - vennad van Foreestid ehk „metsavennad“.

Van Foreestidest tugevaim on vanim, 21-aastane (sünd 30.04.1999) Jorden, kuid kõva konkurentsi pakub järgmine vend Lucas (sünd. 3.03.2001). 2019. aasta Hollandi meistrivõistlustel jagasid nad esikohta ja järgnenud tie-breakis oli võidukas noorem vend!

Veel üks väga huvitav moment – nende vanavanaisa Arnold Engelinus van Foreest (1863-1954) ja Dirk van Foreest (1862-1956) olid malemeistrid ja tulnud korduvalt Hollandi meistriteks. Arnold võitis aastail 1889, 1893 (jagas esikohta) ja 1902, vanem vend Dirk 1885, 1886 ja 1887.

Max Euwe ütles Dirkist rääkides, et too võinuks tulla maailmameistriks, kui oleks end täielikult pühendanud malele.

Näide ka. 77-aastane Arnoldus alistab vägagi heas stiilis oma vastase.

Läheme päevakangelase juurde.

Jordeni saavutused on juba päris ilusad. Tema reiting on väga kõrge – 2671, kusjuures tippreiting oli tal 2020. aasta aprillis 2682. Ta on tulnud Euroopa U14 meistriks, 15-aastaselt sai rahvusvaheliseks meistriks ning 2016. aastal suurmeistriks. Sellega on ta Hollandi kõigi aegade noorim suurmeister, kui jätta välja Anish Giri, kes sai GM tiitli nooremana, kuid ei võistelnud tollal veel Hollandi lipu all.

2016 aastal tuli Jorden Hollandi meistriks performancega 2819.

Eelmisel Wijk aan Zee turniiril tuli ta Caruana, Carlseni ja Weskey So järel 4. kohale, edestades Daniil Dubovit, Giri, Anandi, Jan-Krzysztof Duda, Firouzja, Jeffrey Xiongi, Vladislav Artemjevit, Nikita Vitjugovi, Yu Yangyi ja Vladislav Kovaljovi. Seda nimekirja vaadates on raske talle kõrgemat kohta, kui eelviimane, pakkuda (reitingult olid Jorden ja Kovaljov ainsad alla 2700 mehed), ent ta ei kaotanud ka kõige kuulsamatele ässadele ja võitis Dubovit. Kaotused tulid Xiongilt ja Artemjevilt, võidud veel Vitjugovi ja Yu üle.

Tänavusi partiisid vaadates hakkas silma üks asi – väga peened positsioonilised etturiohvrid. Väga. Midagi täiesti uut ja värsket.

Turniiri algul mängis ta läbi kõigi ässadega – ja tegi vägagi kindlad viigid nii valgete kui mustadega ... Caruana, Giri, Wojtaszek, Carlsen, Firouzja.

Võitu 6. voorus David Anton Guijarro üle kiitis Jevgeni Tomaševski väga oma 5.-8. voorude ülevaates

Väga hea mulje jättis Tomaševskile ka 7. vooru võit Aryan Tari üle. Täiesti uskumatu, kuidas kõik mustad vigurid (välja on vahetatud vaid 1 oda) on järsku kuningarünnakul. Mänguplaan ise pani algul kulmu kergitama, kuid pärast 18. käiku olid valge üsna tavapäraselt seisvate vigurite vastas mustad, mis on d7-d5 või f6-f5 järel valmis valge kuningaseisu lõhki rebima.

 

Vaadake üle, Tomaševski kommentaarid on ekstraklassist.

8. voorus oli õhus sensatsiooniline võit MVL üle. Kusjuures täiesti värske avanguidee. 

10. voorus pääses üle noatera Duda. Aga milline partii! Kaks positsioonilist etturiohvrit mustadega.

11. voorus ohverdas Harikrishna talle avangus viguri, kuid piisavat kompensatsiooni ei saanud. Jorden realiseeris ülekaalu.

12. voorus ohverdas van Foreest taas mustadega etturi. Jessipenko keeldus ja pakkus varsti ise. Must oleks saanud selle võtta ja saada ülekaalu, kuid mitme jätku vahel valides ei teinud ta käiku, mis tõotas ülekaalu. Van Foreest tegi veel ühe positsioonilise etturiohvri (tõsi, see polnud kuigi üllatav... pigem elementaarne) ja hoidis partii lõpuni kerget initsiatiivi. Üle viigi ta siiski ei saanud.

13. voor. Van Foreest korraldab rootslasele Nils Grandeliusele (me mäletame väga hästi, kuidas ta näitas klassi Pühajärvel) kohutava hävingu.

Nii, väga võimas turniiri teine pool viis „metsavenna“ esikohta jagama koos Anish Giriga. Giri oli ühel korral esikohta juba jaganud – Carlseniga. Tookord ta kaotas 1,5:0,5.

Nüüd lõppesid kaks esimest partiid viigiga. Järgnes Armageddon. Van Foreest valis mustad ja lõpuks võitis äärmiselt dramaatiliselt kulgenud partii. Otsustaval hetkel ajas Giri ümber oma oda. Internetiülekanne sellega katkes... keegi ei saanud midagi aru, arvati, et ta ületas võiduseisus aja, kuid lugu oli veelgi dramaatilisem. Viimaste sekundite peal jõuti 60. käiguni, mille järel vastased hakkasid saama juurde iga käiguga 3 sekundit. Ent 60. käigul Giri eksis rängalt... käis 60.Va7??, kui ta oleks andnud tuld 60.Va8+, oleks ta võitnud, ent nüüd lipsas äkki must g-ettur lippu. Video sellest mängust on hollandikeelsel saidil.

https://nos.nl/artikel/2366917-timman-looft-opvolger-we-hebben-er-een-schaker-bij-voor-de-wereldtop.html?fbclid=IwAR19D_jdexudPd-Z10AWap97L1hfASLr8hw57dd_h5ujjrOPqUNy8wArM4o

Mis edasi? Van Foreesti avanguideed on nagu värske tuuleõhk ja suurmeistrid kindlasti hakkavad neid põhjalikult uurima. Loogiline on, et leitakse häid vastuplaane... jne. Aga suure tõenäosusega on vendadel van Foreestidel veel mõndagi huvitavat tagavaraks.

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid