menüü

XX Pühajärve händikäp - 2. osa

XX Pühajärve kiirturniir – 2

Jätkame partiide vaatlemist.

Nybäck – Halifman

Seeman – Kovaljov

Lumiste – Blomqvist

Sepp – Volodin

Kiik – Porrasmaa

Blomqvist – Meškovs

Sepp – Lumiste

Halifman – Otsmann

Blomqvist – Nybäck

Seeman – Meškovs

Kanep – Siroš

Kiik – Rõtov

Kiik – Siroš

Petursson – Rõtov

Virro – Meškovs

Petursson – Kanep

Külaots – Kovaljov

Potter – Seeman

Lõssenko – Nybäck

Kovaljov – Volodin

Schults – Kiik

Jussupov – Sepp

Blomqvist – Laine

Külaots – Meškovs

Siroš – Kovaljov

Karp – Blomqvist

Meškovs – Volodin 

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

XX Pühajärve händikäp - 1. osa

XX Pühajärve händikäp – 1.osa

Pühajärve händikäp-kiirturniir on juba mõnda aega Eesti üheks visiitkaardiks maailma malekaardil. Siin on võistelnud paljud legendaarsed maletajad, keda pole tarvis üles lugema hakatagi. Kahekümnendat korda võttis Pühajärve Puhkekeskus vastu rea kogenud tippmängijaid ja rea kogenud amatööre, kes on aastate jooksul kogunud hulgaliselt kuulsuste „skalpe“.

Seekord sai juubeliturniiri tähistada ka raamatuga „Pühajärve maleturniir sõnas ja pildis“, kus on rohkelt artikleid nii osavõtjatelt, kui korraldajatelt, kõik senimängitud turniiride tabelid ja üle 60 kommenteeritud partii. Raamatu koostamine oli hea meeskonnatöö, kus siinkirjutajale jäid tabelid, pildid ja partiid, Merike Rõtova leidis inimesi nii meilt, kui välismaalt, kes kogumikku oma kirjutistega rikastasid ning muidugi Urmas Randma, kelle sulest tulid mahlakad ja südamlikud lood 19 senipeetud turniiri kohta.

Partiide osa üle vaadates selgus naljakas tõsiasi: ühe kõigi aegade edukaima mängija - Kaido Külaotsa - loomingust olid kaante vahele jõudnud rohkem kaotus-, kui võidupartiisid. Justkui selle kompenseerimiseks mängis Kaido sel turniiril terve rea eriti häid partiisid, mis oleks kindlasti jõudnud kogumikku... ent see jääb nüüd tulevikku. See-eest on need mängud kommenteerituna käesolevas artiklis (ja järjeloos).

Tänavuse turniiri naelaks oli väga tihe rebimine – esikoha pärast võitlesid noored ja kiired suurmeistrid Vladislav Kovaljov (Valgevene) ja Nikita Meškovs (Läti). Nad püsisid terve turniiri üksteisest poole punkti kaugusel ja ei saanud endale lubada vähimaidki puhkusehetki. Lõpuks kujunes otsustavaks Meškovsi kaotus 30. voorus 3. grupi mehele Urmas Simsonile. Mõlemale mehele kirjutas turniiri kolmandal päeval tabelisse nulli Külaots, ent sellest piisas vaid kolmanda koha kindlustamiseks. Kui lugeda vaid suurmeistrite omavahelisi partiisid, siis oleks järjestus: 1. Külaots 7, 2. Meškovs 6,5, 3. Kovaljov 6, 4.-5. Halifman, Jussupov 5, 6. Blomqvist 4,5, 7. Nybäck 4, 8.-9. Volodin, Kanep 3, 10. Petursson 1 punkt 9-st.

Esiots oli lõpuks oodatult suurmeistrite päralt, parim 2. grupi mees Ilja Siroš saigi GM-idelt kõige enim punkt – 5,5. Veel üks mees jäi GM-idega plussi – debütant, Tartu Ülikooli tudeng Rene Lumiste kogus 5 punkti. 3. grupi edukaim Robert Dubrovin võttis suurmeistritelt 3,5, 4. grupi resultatiivseim Aris Ozolinš 1 ja 5. grupi parim, samuti esmakordselt kaasa teinud Raigo Uukkivi, 2 punkti.

Ning parimad partiid. Neid on rohkesti, nii et jääb veel üheks kirjutiseks. Esialgu valitud palad esimesest 17-st voorust.

Kanep – Kovaljov

Volodin – Nybäck

Blomqvist – Schults

Meškovs – Sepp

Nybäck – Siroš

Meškovs – Tartes

Nybäck – Kanep

Jussupov – Tuulik

Külaots – Potter

Külaots – Simson

Kovaljov – Jussupov

Halifman – Uukkivi

Volodin – Rebane

Külaots – Blomqvist

Lumiste – Rebane

Meškovs – Kovaljov

Nybäck – Uurits

Seeman – Jussupov

Lumiste – Volodin

Siroš – Külaots

Sepp – Schmidt 

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Batumi EM - neli võitu ja viis kaotust

Batumi EM - neli võitu ja viis kaotust

Eesti meeskond mängis üle 12 aasta taas Euroopa võistkondlikel meistrivõistlustel. See on raske turniir – Euroopa keskmine tase on kõvasti üle maailma keskmise taseme. Olümpial 50% kohti jagades on seal palju eksootiliste riikide esindusi, Euroopa esivõistlustel nõrku praktiliselt pole. Kui 12 aastat tagasi olid võistlemas ka kääbusriigid, kel harilikult on 1-2 head mängijad, kuid tagala nõrk, siis Batumis olid kõige nõrgemad Šotimaa, Kosovo ja Albaania. Tagantpoolt järgmine võistkond lõpptabelis on juba Slovakkia, mille koosseisus mängisid 3 GM-i ja 2 IM-i (nagu Eestilgi).

Lõpptabel

Silma hakkas, et paljudel koondistel polnud väljas sugugi parim rivistus, kuid kogenud mängijate kõrval anti võimalus saada tuleristsed noortel. Siiski oli vaid üksikuid koondisi, mis üksnes (suhteliselt) noortest koosnesid – näiteks Leedu, kuid nende esimesed laual tõi nende noor talent GM Paulius Pultinevičius 5,5 ja teisel IM Tomas Laurusas 4,5 punkti 9-st. Leedukad olid ainsad, kes olid kohal ilma varumeheta, mis andis vastastele suure eelise matšiks ettevalmistamisel. Samasuguse vea tegi 12 aastat tagasi ka Eesti, kuid tollal polnud avanguline ettevalmistus tähtsus veel nii kriitilise tähtsusega.

Turniiri käik oli äärmiselt pingeline, palju üllatusi, kuid lõpptabelit vaadates tundub, et lõpuks loksusid tulemused ikkagi enam-vähem paika. Suurima positiivse üllatuse pakkusid Horvaatia (15. asetus ja 5. koht) ning Šveits (28. asetus ja 18. koht), kõige rohkem kõrbesid Poola (3. asetus ja 12. koht), Holland (7. ja 17.) ning Ungari (10. ja 26.). Eesti tulemus – 27. koht 32. asetuse juures – on ses osas vägagi korralik... iseasi, et see võinuks olla veelgi parem, häid seise mängiti maha tunduvalt rohkem, kui halbadest seisudest punkte teeniti.

Esikohale tuli Venemaa, ent see oli veel viimaste mängudeni kahtluse all. Kui Vassili Ivantšuk suutnuks realiseerida oma ülekaalu horvaatide liidri Ivan Sariči vastu, olnuks ukrainlased tänu lisanäitajatele esimesed. Ent lauale tekkis „kindlus“, lipp ja ettur ei suutnud murda vankri ja etturi kaitsepositsiooni.

Venelased alustasid šokeeriva viigiga Taani vastu, võitsid seejärel 5 matši (sh Armeeniat ja Ukrainat), kuid ei saanud üle viigi Saksamaa ja Inglismaa vastu. Viimases voorus said nad napi võidu Poola üle ja pidid Ukraina – Horvaatia kolme pikale veninud partiid vaadates hinge kinni hoidma.

Venelased ei mänginud tänu avavooru viigile paljude teiste tugevate võistkondadega, samal ajal kui ukrainlased mängisid 7 esikümne meeskonnaga (venelased 4).

Naabritest polnud kahjuks üldse kohal lätlasi, Soome 1. laual mängis ülimalt hästi Tomi Nybäck, kes alistas mustadega (!) kahes partiis järjest montenegrolase Blagojevici ja ungarlase Gledura (mõlemas mängus ohverdas ta avangus julgelt ettureid ja haaras initsiatiivi) ning eelviimases voorus hiljuti FIDE Grand Swiss turniiril Mani saarel suurepäraselt mänginud hispaanlase David Anton Guijarro. Teisel laual mängis 17-aastane Toivo Keinänen 9 suurmeistriga ning 7 vooruga oli tal koos 4 punkti ja viik toonuks GM normi. Kahjuks ta kaotas 2 viimast mängu ja normist jäi napilt puudu.

Käime veelkord kiirelt üle ka Eesti meeskonna teekonna ning seekord on lisatud ka kommenteeritud partiid.

1. voorus Eesti – Tšehhi 1:3. Vastaste reitingud olid meie omadest 150-200 punkti kõrgemad, kuid võitlust oli kõvasti. Seeman sai teha viigi, kuid matši päästa üritades kaotas ja kaotusnumbrid tulid suuremad, kui võinuks.

Korraliku tulevärgi korraldasid Külaots ja Navara 

2. voorus õnnestus meil võita Valgevenet. Kunagisi aegu meenutades, kui koos Balti nõukogude vabariikidega mängisid nelikmaavõistlusi jmt turniire ka valgevenelased, siis oli nende tase 70-tel ja 80-tel aastatel meie omast kogu aeg kõrgem. Nüüd saavutatud võit oli vägagi meeldiv.

Külaotsal oli taas hea partii. Võistkonna tulemusele mõeldes ta riske ei võtnud..
Žigalko, S – Külaots 

Matšivõidu tõi kohtumine Nikitenko – Seeman

3. voorus jäi endiselt pingile Kanep, kuna ta ei tahtnud mängida taas mustadega teooriat hästi tundva Georgiadise vastu. Avangus üllatati Külaotsa, kuid veidral kombel oli see bluff, mille ümber lükkamiseks oli vaja leida küllaltki ootamatu käik. Kaido ei teinud seda käiku ja jäi vähemetturiga. Õnneks vastane kiirustas, oda jäi mängust välja ja käikude kordamine viis viigile. Volodinil oli avangust võrdsus, kuid ajapuuduses tekkis lauale seis, kus lahkvärvi odad tähendasid seda, et kumb suudab kuningarünnakut alustada, sel on suur eelis. Volodin kahjuks eksis ja pidi enne matti alistuma. Tarvo Seeman tegutses mustadega hästi ja viik pidanuks olema normaalne tulemus. Kahjuks tegi ta ajakontrolli eel ränga vea ja laskis vankri kinni püüda. Sepp seisis valgetega paremini, kuid kulutas palju aega ja ühel hetkel jäi märkamata vastase elementaarne repliik. Veel sai visamalt mängida, kuid uued vead muutsid seisu lootusetuks.

4. voorus saime vastaseks Prantsusmaa, nelja suurmeistri ja imelaps Maurizziga. Imelaps mängis avangut Volodiniga väga kiiresti ja paraku ka hästi. Oli õnne, et ajakontrolli eel leidus vastulöök, mis seisu võrdsustas.

Külaotsal oli Prantsuse kaitsest valgetega hea seis, ent mingil hetkel tundus, et kadus ohutunne... musta vastumäng oli äkki väga ohtlik ning lõpurünnaku viis prantslane läbi väga võimsalt.

Kanep mängis tugeva vastase selgelt üle 

Sepp jäi avangus pikalt mõtlema seisus, mida väikese vahega oli eelnevalt laagris uuritud. Ta võinuks kiiresti teha kümmekond käiku, kuid läks lõpuks minimaalselt halvemasse lõppmängu... kahjuks jäi kohe kahe silma vahele elementaarne käik. Olav kaotas etturi ja partii.

5. vooruks ei tulnud sugugi kerge vastane – Island, mis elab Spasski – Fischeri matšist saadik pidevas malebuumis. Väikese rahva kohta on neil suurmeistreid jagunud. Millegipärast andsid nad puhkust oma liidrile Hannes Stefanssonile. Nüüd olid meie mehed kõigil laudadel kerged favoriidid ning seekord saatis tugevamaid ka õnn.

Külaots – Kjartansson 

Täiesti kujuteldamatud sündmused toimusid partiis Ragnarsson – Seeman. Kuigi vastased tegid ka suuri vigu, on laual korda saadetu märkimisväärselt põnev. 

6. voorus saime jagu Moldovast. Matši kirjeldus on eelmises ülevaates.
Volodin – Schitko 

Svetuškin - Kanep

7. voorus oli väga vähe puudu sellest, et oleks saavutanud viigi väga tugeva Poolaga.

Külaots – Duda

8. vooru võidupartiidest Belgia vastu oli väga hea Volodini oma noore 14-aastase talendi Daniel Dardha üle 

9. voorus kaotasime suurelt Iisraelile, kuid seisude põhjal oli võimalik ise sama suurelt võita...

Smirin – Volodin 

Kanep – Nabaty

Mihhalevski - Sepp

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Euroopa meistrivõistluste teine pool kapteni pilguga

5. voor ja Island. Suure 3,5-0,5 võidu taga olid üsnagi dramaatilised sündmused. Volodin ei leidnud väga teravas seisus õiget käiku ja pidanuks materjali kaotama, kuid vastane tegi ajanappusest tingituna kiire ja impulsiivse käigu, mille järel jäi õigus mustadega mänginud meie mehele. Seeman tegutses mustadega agressiivselt, ohverdas etturi, kuid teise etturi ohver võinuks õige vastuse korral tuua võidu islandlasele... õnneks vastane läks võtma kolmandat etturit, mille järel musta rünnak partii efektselt lõpetas. Valge viis etturi lippu, ent must pani mati. Kanep jõudis enametturiga vankrilõppmängu – täpsem mäng võinuks terve punkti tuua. Paraku täpsusest jäi vajaka. See oli islandlaste ainus viigipunkt, sest Külaots mängis oma vastase heas stiilis üle. Loo lõpetas lipuohver.

6. voor. Moldova mehed olid reitingutelt meie vastu favoriidid, kuid laudade järjekord oli neil omapärane (tegelikult on seda just Moldova võistkonnal olnud ka varemgi) – rahvusvahelised meistrid 2. ja 3. laual, suurmeistrid viimastel laudadel. Õnneks nende „kavalus“ ei töötanud – Volodin sai 2. laual kindla võidu, väga efektse rünnakuga korraldas laual vastasele täieliku hävingu Kanep, Seemani viik fikseeris matšivõidu. Külaotsal oli täiesti kaelamurdev partii Iordachescuga. Põhilised sündmused toimusid olukorras, kus mõlemad pidid hakkama saama 30 sekundiga käigule. Võiduvõimalusi oli mõlemal... lõpuks oli rohkem õnne vastasel. Tõsi, ta mängis ajapuuduses hämmastavalt hästi – mul jäi kõrvalt vaadates suu lahti, milliseid käike ta leidis.

Kolmas matšivõit andis juba hea tunde, 50% meie taseme juures on kindlasti hea – maleolümpiatel pole viimastel kordadel võite Euroopa meeskondade üle just palju... pigem on punkte korjatud eksootiliste riikide esindustelt.

7.voorus oli vastas üks eeldatavaid medalikonkurente – Poola (poolakad olid seni kahvatult esinenud, kuid jõudsid viimaseks vooruks tipu lähedale, heideldes otsustavas matšis Venemaaga). Poolakad midagi juhuse hooleks jätta ei soovinud ja panid välja oma parimad mehed eesotsas superstaaride Duda ja Wojtaszekiga. Puhkas ebakindlalt esinenud 4. laua mees Tomczak. Wojtaszek võitis avangus Volodini vastu etturi, kuid must vanker tegutses 5. real nii hästi, et Volodinil olid täiesti reaalsed vastušansid. Kahjuks vead ajapuuduses tõid siiski kaotuse. Hämmastaval kombel olid ülejäänud laudadel meie meestel väga head seisud. Sepp tegi mustadega kerge vaevaga viigi, Kanepil oli raskete vigurite lõppmängus selgelt (küll mitte teab mis palju) parem, kuid aega vähe ja ta pakkus viiki. Külaots oli avangus eksperimenteerinud poolaka täielikult nurka surunud. Ühel hetkel oli peal taktikaline löök c5-c6, mille peale vastane oma sõnul oleks kohe vigurikaotuse tõttu alla andnud. Võimalusi oli ka hiljem otsustav ülekaal saada, kuid… kas väsimus või mis… lõpuks ei õnnestunud mängu loogilise lõpuni viia. Viik ja valus matšikaotus. Vähemalt jättis mäng meeldiva tunde, et tippmeeskondadelt on võimalik punkte võtta.

8.voor ja 1. laual mustad Belgiaga. Avanguline ettevalmistus läks meie meestel täielikult täkkesse ja paaritunnise mängu juures ei tundunud isegi 4-0 võit utoopiana. Belglased olid kogenud treeneri Mihhail Gurevitši juhendamisel mänginud siiani suurepäraselt, kõigi meeste esinemisreiting oli üle 2500 ja nad püüdsid tiitlinorme. Kõige ohtlikum oli neil 2. laual mänginud väga andekas 14-aastane Daniel Dardha (võistkonna varumees oli tema isa - Albaania päritolu Arben Dardha, kes on Belgias elanud juba üle 20 aasta).

Kahjuks suurt võitu ei tulnud. Esimesena komistas Seeman, kes ilmselt juba suure paremusega seisus vahetas ära oma võimsa vabaetturi (saatuse iroonia - võitmiseks tuli käia c5-c6, nagu eelmises voorus Külaotsal) ja jäi isegi vähemetturiga seisu. Õnneks jäi vastane pärast ajakontrolli pikalt mõtlema ja ei suutnud vähese aja juures enamat käikude kordamisest. Selleks ajaks oli Kanep juba võitnud - avangust hiilgav seis, etturivõit ja lõpuks matirünnak. Enne ajakontrolli läks Volodini seis pingeliseks - Belgia noormees sai vastumängu. Volodin leidis keerulises olukorras väga hea plaani, tegi häid profülaktilisi käike (Kg1!!) ning võitis. Matšivõit oli seega käes - Külaotsa mäng pidanuks kõige tõenäolisemalt viigiga lõppema, ent Armeenia päritolu belglane näitas virtuoosset lõppmängukunsti ja pigistas võidu välja. 2,5-1,5 oli muidugi igati hea ja taas jõudsime 50%-le.

Viimases voorus oli vastaseks Iisrael. Nende esinumber Rodštein oli kaotanud kaks mängu järjest ja sai puhkust. Avangus üllatas vastast üsna kurjalt Sepp (tõsi, see polnud kodune ettevalmistus, vaid improviseeritud viguriohver). Positsiooniline ratsuohver kahe etturi eest andis vapustavalt hea seisu. Vastane ei leidnud midagi asjalikku ning varsti kaotas kolmanda etturi, jäädes väga raskesse olukorda. Sepp võinuks võita neljanda etturi või luua kaks seotud vabaetturit... mõlemad võitnuks kergesti. Edasine oli paraku õudusunenägu… võiduseisust sai viigiseis ning lõpuks kaotus.

Korraliku initsiatiivi haaras mustadega Volodin - vankri sissetung b-liinilt pannuks vastase juba kriitilisse olukorda. Kiirustades tehtud läbimurre d6-d5 ei andnud kahjuks tulemust, järgnesid kaks viga järjest ja edasi peremehetses juba Smirin. Ka siit tuli kaotus.

Kanepil läks asi avangus käest - mustad ratsud liikusid ajapuuduses väga kenasti ja taktikaliselt väga terane Nabaty sai teenitud võidu. Külaots hoidis valgetega kogu aeg initsiatiivi enda käes - must ratsu pidi tõmbuma parterisse b7-le, ent midagi tõsisemat ei tekkinud. Lõpuks läksid kõik nupud vahetusse ja lõpetati kahe kuningaga.

Turniiri peab hindama Eestile edukaks… paraku võinuks see koosseis suuremaid tegusid teha kümmekond aastat tagasi, vahepealne täielik paigalseis – maleliidu juhtkonna endise koosseisu tippmale vaenulik tegevus – on jätnud sügava pitseri. Tuleb üritada kaotatud aega kas või mingil määral tasa teha…

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Subjektiivne pilk Euroopa meistrivõistlustele

Esimest korda meeskonna kapteni rollis olles proovin anda kerge ülevaate seni toimunust. Partiide analüüs jääb ajapuudusel hilisemaks. Kaptenil pole erinevalt mängijatest vabu päevi, koos sõiduga Sheratoni hotelli, kus mängud toimuvad, kulub voorule 6-7 tundi, lisaks meeskonna koosolekud ja mõningane abi partiideks ettevalmistamisel… töö kestab sisuliselt terve päeva... 15 tundi.

Lisaks pole sisekliima huvides hea kirjutada turniirist, anda hinnanguid, olles meeskonna koosseisus. Püüangi seda teha kõrvalseisja pilguga… Vabandan siinkohal ette meeskonna ees, kui mõni hinnang pole kõige täpsem – ärge laske ennast sellest segada.

Mängime hotellis Sheraton, kahjuks pole kohapeal eraldi saali, kus saaks istuda ja pärast partiid mängu analüüsida. Keelatud on muidugi kõik elektroonilised seadmed, samuti ei tohi kasutada oma kirjutusvahendeid.

Elame hotellis Euphoria, mis on GPS-i järgi 4,7 km kaugusel. Jala saab sinna käia mööda kaunist merekallast, jalutuskäik võtab ca 50 minutit. Enamus kasutab turniiri teenindavaid busse, kuid ka taksoga saab kahe hotelli vahel sõita 10 lari (3,3 euro) eest… sel juhul tuleb väike osa maast kõndida jala või maksta hotelli ees parkimise eest mõned larid lisaks. Kõik me oleme ilusa ilmaga vahel selle maa ka läbi jalutanud.

Ilm oli turniiri algul väga hea. Samal päeval, kui üle Eesti käis suur torm, oli ka siin õhtul äikesetorm, restorani rõdult tungis vett ka restorani sisse.

Eesti meeskond saabus EM-ile tugevas rivistuses. Ottomar Ladva on hetkel aktiivsest malest eemal ja kahjuks meie ridu ei tugevdanud.

Meeskond on ühtne ja võitlusvalmis, üksteist aidatakse väga palju. Kaido Külaots jagab oma suuri teadmisi, pidevalt on Skype’ga meie mehi abistamas Jaan Ehlvest. Ent ees seisavad kõige raskemad voorud - viimastest voorudest sõltub tihti sisuliselt kõik.

Fotode tegemine turniirisaalis pole mobiiltelefonidega lubatud, ainsad jäädvustused malelaua tagant on turniiri ametlikult leheküljelt. http://euro2019.ge/

Turniirile pole saabunud ilmselgeid autsaidereid (kääbusriike, Iirimaad, Fääri saari jt pole, kahjuks puudub ka Läti meeskond). Kõik meeskonnad suudavad näidata head mängu, üllatada. Selles veendus näiteks 1. voorus Venemaa, kes tegi 2-2 viigi Taaniga. Ka hiljem on igas voorus olnud palju üllatustulemusi, nende üleslugemine oleks päris suur ettevõtmine. Koosseis on tihe, nii mõnigi suurfavoriit (Hispaania, Poola jt) on end 1-2 matši kaotuse järel leidnud tabeli keskelt. Kõva häälega võib juba praegu kiita soomlasi eesotsas Tomi Nybäcki ja Toivo Keinäneniga, kes on tegemas väga head tulemust.

Euroopa, nagu ka maailma male tervikuna on viimase 10 aastaga tohutult arenenud. Olles vahepeal mõnda aega sellest eemal, üksnes vaatleja rollis, on sellest isegi raske aru saada. Nüüd... seistes otse sündmuste keskel, paneb kogu võistluspinge ja taseme kõrgus lausa pea pööritama. Kui Eesti tahab maailma ja kasvõi Euroopa malega kaasas käia, on sellistel tippturniiridel nagu EM-id, osalemine absoluutselt kohustuslik. Kahjuks oli Eesti meeskond viimane kord EM-il 12 aastat tagasi ja nüüd võib vaid imestada, kuidas aeg on edasi läinud… Eesti male aga oleks nagu jäänud seisma vanadesse aegadesse.

1. voorus oli Eesti vastaseks Tšehhi. Navara ja Laznicka on täielikult tippklassi mehed, 3. laud Nguyen tuli hiljuti kuni 18-aastaste Euroopa meistriks.

Külaotsa partii lõppes ägeda lahingu järel viigiga. Laznicka tegi Kanepi vastu positsioonilise viguriohvri, mida kaugemalt oli väga raske ette kujutada, kui tugev see on. Tšehh sai siit teenitud punkti.

Seemanil oli laual käikude kordamine, kuid ta ei saanud kaptenilt luba viiki teha (pealiskaudsel hinnangul paistis, et kaotada on keeruline… ometi vastane mängis lõppmängu hiilgavalt ja sai võidu. Hetkel, kui Seeman viguri kaotas, oli seis juba raske).

2. voorus saime vastaseks Valgevene. Meie õnneks andsid nad puhkust oma esinumbrile Vladislav Kovaljovile ja mängitasid omi noori mehi. Kui viimasel laual Zarubitski saigi Sepa vastu initsiatiivi, siis 3. laual Nikitenko langes Seemani rünnaku alla ja pidi mati eel alistuma. Kahel esimesel laual olid meil kogu aeg head seisud, probleeme polnud. Külaotsa ratsud tegid nii head tööd, et tundus juba, et ta haarab korralikult härjal sarvist… ent viik rahuldas meid täielikult.

3. voorus oli vastaseks Šveits. Šveitslased on turniiril ühed suuremad üllatajad – hetkel püsivad nad nelja matšivõiduga esikümnes. Halval päeval läheb vahel halvemini, kui oskaks karta – suur kaotus oli külm dušš.

4. vooruks saime tugeva Prantsusmaa. Nende 3.laual mängib 12-aastane imelaps Maurizzi, kellest võib juba lähiaastatel saada suur staar. Ka 1. laual mängiv Lagarde on näidanud väga häid tulemusi (hetkel Prantsusmaa 3. reitinguga mees). Prantslastel olid puudu nende tipud Vachier-Lagrave, Bacrot, Fressinet, kes on seotud teiste turniiridega (nagu Fischeri male MM).

Sellegipoolest kulges matš meile hästi. Kanep sai Baueri vastu tugeva rünnaku, võitis kvaliteedi ja partii. Volodin oli Maurizzi vastu avangust raskustes, kuid tuli välja ja tõi viigipunkti. Sepp oli varianti vahetult enne turniiri laagris uurinud, kuid laual oli see väikese muudatusega. Meie mees jäi pikalt mõtlema… tegelikult pidanuks jätkama samamoodi nagu teooria ette näeb… paraku tegi ta lõpuks jämeda vea ja kaotas. Külaotsal oli avangust väga hea seis, paremus… kuid alahindas vastase võimalusi ja šokk-kaotus tähendas meile ka 1,5:2,5 kaotust. Viik või isegi võit olnuks seisude põhjal igati võimalikud, kuid jah… ebaõnn.

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Volodin tegi puhta töö

Volodin tegi puhta töö

Eesti meeste meistrivõistlustel läks viimastes voorudes teistel eest Aleksander Volodin. Eelviimases voorus kaitses ta Olav Sepa vastu edukalt vähemetturiga vankrilõppmängu ja saavutas viigi, viimase vooru võiduga Henrik Haavamäe üle suurendas ta oma edu veelgi, kuna jälitajate mängud lõppesid kõik viigiga. Individuaalne meistritiitel on 28-aastasele Volodinile kahe hõbeda ja ühe pronksi kõrval esimene ning loodetavasti ei jää viimaseks, arvestades kindlakäelisust, millega ta selle saavutas.

Kaido Külaotsa ja Meelis Kanepi hõbe ja pronks on samuti õiglased tulemused, igati teenitud.

Tabel

Naiste konkurents oli hõre, ent viimastes voorudes paistsid alles 13-aastane Sofia Blohhin ja 18-aastane Liina Tõnso meeste vastu silma vägagi hea mänguga. Eriti hästi tuli Tõnsol välja 8. vooru partii Robert Dubroviniga. Malelist arengut silmas pidades oli see neile kahtlemata heaks kooliks ja partiide põhjal on nad mõlemad kindlad kandidaadid Eesti naiste koondisse maleolümpial ja EM-il.

Kuld järelmatši järel Blohhinile, kes on nüüd kõigi aegade kõige noorem naiste tšempion.

Mainin igaks juhuks ka ära, et naiste konkurentsis jäid kõrvale Mai Narva ja Margareth Olde seoses Helsingis peetud Heikki Westerise 75. juubelisünnipäeva turniiriga, millel nad kuni 20-aastaste neidude konkurentsis kaksikvõidu ära tõid. Nii häid tingimusi, nagu soomlased pakkusid, olnuks patt kasutamata jätta.

Seenioride meistrivõistlustel sai võitja – Tõnu Truus – 7 punkti 7-st. Tiitel tuli üllatavalt kindlalt – kõik vastased ületas ta väga selgelt. Väga hea turniiri tegi ka Aleksander Petrov, kes kaotas vaid Truusile ning võitis ülejäänud 6 mängu. 1. voorus tabas ebaõnn Sergei Neffi (paraku täielikult oma lohakus), kui hetkel, mil vastane jäänuks etturilõppmängus ilma oma viimasest etturist, helises Neffil taskus mobiiltelefon... Loomulikult tõi see kaotuse.

Tabel

Viimastes voorudes mängiti palju häid partiisid, pidin neist tegema valiku, kõiki kajastada lihtsalt ei jõua.

Seeman – Tšukavin. Tüüpiline Tarvo võidupartii. Avangus rahulik, ent siis ootamatu pealetung, mis rabab sageli vastaseid psühholoogiliselt. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/23/Game707500843.html

Kiik – Garanin. Kalle Kiigel läks turniir täielikult aia taha, ilupartii eelviimasest voorust parandas kindlasti enesetunnet. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/23/Game709446828.html

Tõnso – Dubrovin. Väga tuline lahing, millest väljus võitjana nõrgema soo esindaja. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/23/Game712035890.html

 

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Suurmeistrite kolmikjuhtimisel

Suurmeistrite kolmikjuhtimisel

7. voorus õnnestus meie suurmeistrite kolmikul – Volodinil, Külaotsal ja Kanepil võtta võidud ja nüüd on nad hõivanud tabeli tipu. Neile järgnevad rahvusvahelised meistrid Tarvo Seeman ja Olav Sepp. Sepp sai kingituseks punkti Kalle Kiigelt (seis paar käiku enne lõppu oli rakverelase kasuks), Seeman ei suutnud aga realiseerida ülekaalu vankrilõppmängus Siroši vastu.
+1 on tervelt 8 mehel, 50% seevastu haruldasel moel vaid ühel mängijal.

1. Volodin 6 7-st; 2. Külaots 5,5; 3. Kanep 5; 4.-5. Seeman, Sepp 4,5; 6.-13. Haitin, Siroš, Garanin, Ivanov, Tšukavin, Kuhn, Lapidus, Haavamäe 4; 14. Kiik 3,5 jt.

Täna on omavahel vastamisi Sepp-Volodin, Kanep – Külaots ja Seeman – Tšukavin. Medalite jagunemisel on need väga tähtsad kohtumised. Ootame huvitavaid lahinguid.

Volodin – Haitin. Haitin sai taas valusa kaotuse Modern-Benonis (eelmine paar päeva tagasi Kanepilt), kuid eelkõige on süüdi muidugi vastased. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/22/Game613598375.html

Külaots – Kuhn Saksa maletaja tõusis võitudega Dubrovini, Kortšagini ja Avtšijevi üle kõrgele, kuid Külaotsa vastu tal šansse polnud. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/22/Game614407937.html

Kanep – Tšukavin. Must ei suutnud lõplikult lahendada avanguprobleeme, sattus ajapuudusse ja kaotas etturi. Lõppmäng oli juba lootusetu. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/22/Game617246562.html

Siroš – Seeman. Valge ei suutnud saavutada edu keskmängus, must jättis võidu võtmata lõppmängus. Partii kestis 120 käiku. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/22/Game620042437.html

Sepp – Kiik. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/22/Game620986203.html

Ivanov – Garanin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/22/Game621852218.html

Haavamäe – Blohhin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/22/Game623145156.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Külaots vähendas vahet

Külaots vähendas vahet

Eilsete 5. ja 6. vooruga vähendas Kaido Külaots vahet liidri Aleksander Volodiniga minimaalseks, alistades Olav Sepa. Volodin ja Külaots läksid seejärel 6. voorus omavahel kokku, ent paarikümne käigu järel sõlmiti rahu seisus, milles valge tugev ratsu andis küllaltki selge eelise Volodinile. Külaotsa seis oli siiski kindel ja nii lepitigi viiki.

Aleksander Volodin. Foto: Rainer Raud

Volodin viigistas eile lisaks Külaotsale ka Meelis Kanepiga ning nüüd on tal mängud peakonkurentidega selja taga, ent midagi pole veel selge – lõpus on vastas rida noori ja näljaseid võitlejaid. Dilemma – kas minna edasi viikidega või mängida teravamalt?

Praegune edetabel: 1. Volodin 5 6-st; 2. Külaots 4,5; 3.-7. Kanep, Tarvo Seeman, Ilja Haitin, Kirill Tšukavin, Ulf Kuhn 4; 8.-12. Ilja Siroš, Olav Sepp, Platon-Jaan Ivanov, Aleksei Garanin, Kalle Kiik 3,5 punkti.

Külaots – Sepp. Pikk teooria, millest valge esimesena kõrvale läks. Sepp ei suutnud leida õiget vastuplaani ja kaotas kiiresti. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/21/Game521307437.html

Siroš – Haitin. Musta lipuohver pakkus palju rohkem, kui partiis lauale tuli. Valge oli õnnega koos, kui veel viigi teenis. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/21/Game522164828.html

Dubrovin – Seeman. Must sai avangust hea seisu ja kasutas võimalust minna seisu lipu ja etturitega kahe vankri vastu. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/21/Game522743609.html

Pedoson – Blohhin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/21/Game523288140.html

Kortšagin – Kuhn http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/21/Game523697968.html

Nero – Lapidus. Mäng, mis võttis pehmelt öeldes silme eest kirjuks... täiesti vapustavalt põnev lahing. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/21/Game531653578.html

Olav Sepp oli raskustes noore narvaka Platon-Jaan Ivanovi vastu. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/21/Game532386796.html

Kirill Tšukavin mängis kena, tervikliku partii, surudes Georg Pedosoni täielikult nurka. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/21/Game540438234.html

 

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

4. voor - Volodin kindlustas liidripositsiooni

4. voor - Volodin kindlustas liidripositsiooni

19. augustil oli mängijatel veidi „kergem“ päev – vaid üks voor (täna teatavasti taas topeltraske, mehed ja naised on laua taga juba kella 10-st hommikul ja tööpäev võib lõppeda kell 10 õhtul).

Aleksander Volodin teenis mustadega võidu Tarvo Seemani vastu. Seeman pole avangus kõige aktiivsem mängija ja jäi ruumilisse halvemusse. Viguriohver ei õigustanud samuti end ja peagi oli selge, et musta oda on valge etturitest mäekõrguselt üle.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/20/Game427851671.html

Sellega rebis Volodin end jälitajatest juba terve punktiga ette. 1. Volodin 4; 2.-4. Külaots, Kanep, Sepp 3; 5.-11. Seeman, Haitin, Tšukavin, Ivanov, Dubrovin, Siroš, Haavamäe 2,5 jt. Ent ees seisab veel 5 rasket mängu, mis võivad kõik pahupidi keerata.

http://chess-results.com/tnr463572.aspx?lan=1&art=1&rd=4

Soomes juba pikki aastaid ühe klubi eest võistlevad Olav Sepp ja Meelis Kanep tegid kiire viigi, Kaido Külaots sattus aga suurtesse raskustesse Aleksei Garanini vastu. Õigupoolest mängiti ta avangus üle ja musta seis oli üsna läbi. Noor vastane ei leidnud siiski selget võiduplaani ja pikkamööda mustad ratsud elustusid. Nende elustumine ennustas valgele aga halba ning lõppmängus muutusid mustad vankrid ja ratsud erakordselt aktiivseteks. Külaots sai punkti kirja, aga nii halba seisu pole ta Eestis mängides ilmselt ammu sattunud.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/20/Game430936375.html

Ivanov – Siroš Idavirumaalased pidasid pika lahingu. Selge favoriit oli muidugi Siroš, ent Ivanov pole sugugi lihtsalt alistatav.. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/20/Game431252687.html

Tšukavin – Dubrovin pidasid pingelise lahingu. Algul oli jäme ots musta käes, lõppmängus üritas valge. Lõpuks igavene tuli – õiglus majas. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/20/Game434374625.html

Haitin – Pedoson. Must eksis algul avangus, tuli mängu tagasi, ent laskis läbi valusa vastulöögi. Karm õppetund. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/20/Game435716390.html

Lapidus – Haavamäe. Musta kindel võit. Tulemus, mida ausalt öeldes ei oodanud, ent mustal õnnestus selles mängus kõik... valge pealiskaudne mäng leidis karistuse. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/20/Game437017312.html

Tõnso – Kortšagin. Valge sai avangust võiduseisu, ent mingi ime läbi ei võitnud... ilusast seisust on muidugi tuline kahju. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/20/Game437969500.html

Kiik – Nero. Noor mängija ilmselt ei aimanudki, millised plaanid vastasel on ja jäi kiiresti kuningarünnaku alla. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/20/Game438801625.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Esimese kolmandiku järel juhib Volodin

Esimese kolmandiku järel juhib Volodin

Eile mängiti Eesti meistrivõistlustel kaks vooru. 2. voor kulges algul rahumeelselt – Lapidus ja Kanep jõudsid seisuni, kus kumbki ei tahtnud anda vastasele initsiatiivi ning tekkis käikude kordamine. Haitin – Külaots tegid viigi, ent suurmeister eksis enne ajakontrolli rängalt ja lubas vastasel anda igavest tuld. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game348816390.html

Partiis Volodin – Dubrovin hoidis valge musta kogu aeg surve all ja viimaks vastane murdus... kasutamata jäi mustal aga nii mõnigi aktiivne käik. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game350504406.html

Seeman – Haavamäe. Valge sai avangust soodsama seisu, mustade rippuvad etturid jäid surve alla. Haavamäe hindas olukorda valesti, läks valgeid ettureid ründama, ent laskis läbi vastase läbimurde tsentris. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game351378421.html

Põneva lahingu pakkusid Garanin – Sepp http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game352947625.html

Kiik – Siroš jõudsid varakult lõppmängu, milles noorem mees rahulikult survele vastu pidas. Siis aga läks liialt aktiivseks ning valge pääses tagalast ründama etturinõrkust c6. Mustad vigurid pidid tõmbuma nurka ja valgel tekkis reaalne võimalus alustada teisel tiival musta kuninga kimbutamist. Kahjuks ei leidnud Kiik parimaid käike üles ja lugu lõppes viigiga.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game354241609.html

3. voorus kulgesid partiid juba ülimalt pingeliselt.

Kompromissitult heideldi 1. laual. Volodin – Tšukavin. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game356482203.html

Külaots – Seeman. Mustal oli täiesti fantastiline võimalus kolme etturi ohvriga valge elu ära rikkuda. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game357280984.html

Kanep – Haitin. Must tegi avangus pealtnäha tüüpilise käigu, ent seekord osutus see tüüpiliseks veaks. Kerge punkt valgele. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game357611000.html

Sepp – Lapidus. Must laskis lipu kinni püüda. Kõige põnevamad variandid tekkinuks, kui valge oleks kahest vankrikäigust valinud halvema. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game359100515.html

Pedoson – Kiik. Vanem mees tahtis meie noort talenti strateegiliselt maha suruda... õige mänguga oligi paremus saavutatav, kuid taktikat nägi noorem paremini ja võttis väärt võidu. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game360512625.html

Siroš – Kuhn Nagu ka avavoorus, oli sakslasel teooria nõrgaks kohaks. Valge sai juba avangus võiduseisu. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game361295421.html

Haavamäe – Tõnso pakkusid publikule põneva vankrilõppmängu. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game362266093.html

Kortšagin – Garanin. Mustade eesotsas olev noor mängija demonstreeris oskusi nii avangus, kui rünnakul. Tasuks kindel võit. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game362798843.html

Nero - Blohhin Noorte mängijate partii kulges nagu Ameerika mägedel. Valgel oli suur ülekaal ja mitmel korral selge võit laual, ent võitis lõpuks must. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/19/Game363538687.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Eesti meistrivõistlused - avavoor pakkus silmailu

Avavoor pakkus silmailu

Eesti meistrivõistlused on saanud koos juhatuse vahetusega uue hingamise. Taas on laua taga suurmeistrid Meelis Kanep ja Aleksander Volodin, rahvusvaheline meister Kalle Kiik jt. Avavoorus suutsid enamus tugevamatest oma potentsiaali realiseerida, pakkudes seejuures nii mõndagi ka publikule.

Avangus sai otsa Kanepi partii sakslase Ulf Kuhniga.

Kanep – Kuhn http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/18/Game248418984.html

Rohkem oli vaja ajusid liigutada Kaido Külaotsal, kuid ka tema mäng lõppes suhteliselt ruttu.
Külaots – Ivanov http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/18/Game249679703.html

Volodin sai mustadega iluvõidu ühe meie andekama noormängija Georg Pedosoni üle.
Pedoson – Volodin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/18/Game252673781.html

Kortšagin – Kiik. Kiik mängis vastase üle, ka aega oli kõvasti rohkem, kuid läks võitvatest jätkudest mööda. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/18/Game257419625.html

Väga heas stiilis alistas oma vastase Tarvo Seeman. Initsiatiivi haaramiseks ohverdas mustadega etturi ja arendas raskete viguritega tugeva rünnaku. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/18/Game254915343.html

Ilus taktika lõpetas kohtumise Haavamäe – Ivanova http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/18/Game256036640.html

Olav Sepp võttis endale vaba vooru, Ilja Sirošil oli ülekaal Mathias Robert Uibokanti vastu, ent pani ootamatult etturi ette. Noor Uibokant ilmselt ei näinud, et tegelikult on tal laual täiesti võidetud seis (vastane kaotab viguri või saab mati) ja pakkus viiki.

Siroš – Uibokant http://view.chessbase.com/cbreader/2019/8/18/Game256632281.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

FIDE Grand Prix Moskva etapp

FIDE Grand Prix Moskva etapp

FIDE on uue juhatuse all saanud uue hingamise. Eile lõppes Grand Prix sarja 1. etapp Moskvas. Nokautsüsteemis toimunud turniiri finaali jõudsid kaks venelast ning Jan Nepomnjaštši alistas Aleksander Grištšuki tulemusega 2,5:1,5.

 

Jan Nepomnjaštši ja Aleksander Grištšuk Foto: Ekraanipilt chess24.com ülekandest. 

Grand Prix koosneb neljast turniirist, millest järgmine toimub meie lõunanaabrite pealinnas Riias 11. juulist kuni 25. juulini. Ülejäänud osavõistlused on novembris Hamburgis ja detsembris Tel Avivis. Osavõtjate nimekiri https://worldchess.com/news/1187
Iga mängija mängib kolmel etapil neljast. Grand Prix punkte jagatakse igal turniiril 8 võitjale kuni 1 punkt veerandfinaalis kaotajale, lisaks 1 punkt iga matšivõidu eest, mis on saadud põhipartiidega (ilma kiir- ja välkpartiideta). Hetkel ei leia küll kusagilt kinnitust, kuid finaalis kaotaja peaks saama 5, poolfinaali kaotaja 3 punkti.

GP punkte said Nepomnjaštši 9 (8+1) ja Grištšuk 7 (5+2).

Auhinnafond on igal turniiril 130000 eurot, koos koondauhindadega teenivad osavõtjad 800000 eurot. Kõige olulisem on aga see, et kaks edukamat pääsevad järgmisele MM pretendentide turniirile.

Niisiis – malehuviliste pilgud olid suunatud Moskvale ja pettuda ei tulnud. Esimestes ringides sai näha väga ägedaid lahinguid. Mida edasi, seda vähem hasartselt mängiti, kuid pinge osavõtjate jaoks muidugi üksnes tõusis.

1. ring.

 

Äärmiselt põnevalt kulges matš Giri – Dubov, kus viimane demonstreeris suurepärast mängu nii avangus, kui teravates seisudes.

Giri – Dubov http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/29/Game1120906734.html

Dubov – Giri http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/29/Game1122352156.html

Nepomnjaštši sai vigaderohkes kohtumises jagu Aronjanist http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/29/Game1124032265.html

Väga karm taplus oli Wojtaszeki ja Mamedjarovi vahel. Õnn pööras seekord aserile selja. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/29/Game1125242062.html

Väga huvitava teoreetilise duelli pakkusid So- Duda http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/29/Game1126292750.html

Grištšuk alistas väga tehniliselt Karjakini http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/29/Game1127253859.html

Parasjagu närvikõdi pakkusid Jakovenko – Wei http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/29/Game1136212375.html

Svidler üllatas ilmselt Vitjugovi avangus ja viimane ei kasutanud oma võimalusi võrdsuse saamiseks. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/29/Game1136881671.html

Peen lõppmäng jäi rahval nägemata 2. ringi avavoorus partiis Dubov – Nakamura http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/30/Game1141278328.html

Väga huvitav oli partii So – Grištšuk http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/30/Game1142625375.html

Wei testis kiirmales Nepomnjaštši teadmisi vanas variandis http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/30/Game1143724515.html

Grištsuk võitis Nakamurat tolle ühes lemmikvariandis http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/30/Game1146511656.html

Kiirmales ohverdas Nepomnjaštši valesti oda.. Wojtaszek millegipärast ei kasutanud kingitust. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/30/Game1146840093.html

Wojtaszekil oli ülekaal ka järgmises partiis http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/30/Game1147327156.html

Finaali pääses Nepomnjaštši tänu vastase eksimusele (ilmselt ka psühholoogilise vea tulemusel, kui läks ilma korraliku analüüsita seisu, mida vastane pidi tundma märksa täpsemalt). http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/30/Game1148180234.html

Finaali ainus resultatiivne partii kulges võitja taktikepi järgi.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/30/Game1152274843.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

14 ja nooremad

14 ja nooremad

Vaatasin üle tüki aja Eesti noorte kuni 14-aastaste partiisid. Kui eelmine maleliidu juhtkond peitis noored ja nende partiid suletud uste taha, siis nüüd see praktika on läbi. Turniire saab jälle pealt vaatama minna ning partiidki saavad failidesse ja internetist kättesaadavaks.

Eesti kuni 14-aastaste noorte meistrivõistlused toimusid Tallinnas, ent edu saatis Narva noori. Narvakad hõivasid esikuuikus viis kohta ning vaid Herman Pedmanson (Tartu) kiilus nende vahele hõbemedalile.

http://chess-results.com/tnr433088.aspx?lan=1&art=4

Tabeli uurimisel on tähtis teada ka noorte sünniaastaid. Tabeli tipp on enamuses 2005. aastal sündinud ja see oli nende viimane etteaste selles vanuseklassis. Nad näitasidki paremat mängu ja kohad on igati teenitud.

Edasi aga läheb huvitavaks – 7. koha sai 2007. aastal sündinud tüdruk Marina Levtšenko. Tema mäng jätab väga hea mulje ning kindlasti oleks ta olnud üks esikohapretendente ka samal ajal toimunud G14 turniiril. Nüüd alistas ta 1. voorus ühe reitingufavoriitidest – 2007. aastal sündinud Albert Pedmansoni (kel ka turniiri lõpp täiesti ebaõnnestus - võiduseisust saadud kaotus Sadekovile ja jäme viga Rikase vastu). Siin võib veel mainida, et tütarlaste G14 meistrivõistluste osavõtjad olid sisuliselt kõik temast aasta võrra vanemad (2006). Siinkohal toetan aga täielikult Vabaetturi treenerite otsust ta panna mängima poiste turniirile, kus ta sai märksa tugevamas seltskonnas palju kogemusi.

Läheme edasi 2007 sündinud poistega – parimad 4,5 punkti kogunud narvakas Maksim Sadekov, 4 punkti kogusid tartlane Karl Mattias Kokk, pärnakas Rondo Mikko ja Vabaetturi kasvandik Igor Snitsarenko. Selle aastakäigu konkurents on samuti päris korralik.

Ja lõpuks pesamunad – 2009 sündinud Vladimir Dukov (Vabaettur), 2010 sündinud Hans-Georg Köösel (Pärnu SK) ja Ilja Snitsarenko (Vabaettur). Alguse kohta pole nende tulemused pahad, edasi tahaks näha ka nende esinemist Euroopa ja maailma tiitlivõistlustel.

Tütarlaste turniiril oli kindel võitja Sofia Blohhin (Tallinna MK), kel olid 1. ja 3. voorus siiski tõsised raskused nõrgemate vastaste vastu.

http://chess-results.com/tnr433087.aspx?lan=1&art=4

Partiide juurde. Alustuseks midagi etüüdilist. Variant etturilõppmängust Dion Krivenko ja Marina Levtšenko vahel. Kas leiate, kuidas valge võidab?

Valge käik!

Nikitin – Andrijaškin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game458429234.html

Sadekov – Andrijaškin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game463883171.html

Sadekov – H. Pedmanson http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game464847031.html

Rikas – H. Pedmanson http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game465341765.html

H. Pedmanson – N. Rõtšagov http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game466177578.html

H. Pedmanson – Kokk http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game466328937.html

A. Pedmanson – Sadekov http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game467019921.html

A. Pedmanson – Pallum http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game467114984.html

Nikitin  - Raide http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game467640531.html

Olde – Köösel http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game467852140.html

Köösel – Dukov http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game467906781.html

Krivenko – Kang http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game468577453.html

Ja lõpuks midagi 19. sajandi romantilises stiilis mängitud partiide austajatele... ei, mis XIX sajand? XVI sajand! http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game469391796.html

Tüdrukute turniirilt jäi meelde partii Anis – Poluektova http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game470006125.html

Võitja mängudest tooks ära partii

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/5/2/Game470120375.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Naiste EM Antalyas

Naiste EM Antalyas

Viimased kaks nädalat hoidis malehuviliste tähelepanu Türgis toimunud naiste EM. Eestit esindasid Mai ja Triin Narva ning Margareth Olde. Treenerina tegi väga head tööd Kaido Külaots.

Turniir möödus väga võitluslikult, esikoht selgus lisanäitajate alusel pärast seda, kui ainuliider Inna Gaponenko pidi viimases voorus tunnistama eksmaailmameister Antoaneta Stefanova paremust.
Koosseis oli väga tugev. Kui kunagi imestati selle üle, kui mõni naine sai meeste suurmeistri tiitli, siis nüüd oli GM-e turniiril lausa 13. Lisaks 25 IM-i, 26 WGM-i ja 24 WIM-i. Seega 130-st osavõtjast lausa 88 omasid neid kõrgeid tiitleid.

Tabeli tipp on siin. Võitja Alina Kašlinskaja on abielus Poola ässa Radoslaw Wojtaszekiga, kes teda turniiril ka abistas.

http://chess-results.com/tnr423302.aspx?lan=1&art=4&flag=30

Eestlannade teekond nägi turniiril välja järgmiselt.

Mai Narva püsis kogu turniiri plussis, 50%-le langemise järel võitis järgmises voorus. Eelviimases voorus alistas ta WGM Michaela Sandu, tõusis +2-le ja sai viimaseks vooruks hirmkõva venelanna, 1. asetusega Gorjatškina. Ilmselt selleks partiiks ei õnnestunud ka avanguettevalmistus, vastane haaras kiiresti algatuse ja võitis võimsa rünnakuga.

Makka-Narva,M

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/23/Game592268921.html

Tulevase pronksinaise Pähtziga käis väga äge lahing, kus must võinuks edukam olla.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/23/Game597560203.html

4.voorus tuli iluvõit austerlanna Trippoldi üle
http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/23/Game600053781.html

6.voorus võitis Mai ilusa taktikaga
http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/23/Game601307375.html

10.voorus oli pinget ja kõvasti võitlust.
http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/23/Game603096421.html

 Margareth Olde algus oli katastroofiline, poole turniiri peal nelja kaotuse kõrval üksnes üks viik, kuid teisel poolel näitas ta oma tõelist sisu – neli võitu ja 2 viiki tugevate vastastega tõstis ta 50% peale ja lisas kindlasti kõvasti eneseusku, et ka tugevatega on võimalik võrdselt võistelda.

Esimene võit tuli 6. voorus. Positsiooniliselt hea mäng tõi ülekaalu ja mäng lõppes päris kiiresti, kui must lipp ootamatult lõksu püüti.
http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/23/Game617144156.html

7.voorus laskis vastane käest puruviigilise lõppmängu.
http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/24/Game619996953.html

9.voorus pidanuks visa kaitse vastase vea järel võidu tooma...
http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/24/Game621083875.html

10.voorus loovutas Margareth avangus initsiatiivi, õnneks jäi vastane koperdama ja kaotas kiiresti.
http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/24/Game622698703.html

Parim partii oli kahtlemata viimases voorus. Ligi 250 punkti kõrgema reitinguga armeenlanna puhas üle mängimine lõpetas turniiri väga positiivsel lainel.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/24/Game702284984.html

Triin Narval lõi taas välja vana probleem – halb mäng mustade malenditega. Valgetega on ta aktiivne ja rünnakuhimuline, mustadega kahjuks rünnakuseise õnnestub saada väga harva. Viis kaotust mustadega... see on koht, kus tuleb järgmiste turniiride eel teha lausa eritreeninguid. Partiisid jälgides võib näha ka mõningast ebaõnne – häid seise läks kaduma päris palju.

6.voorus tuli punkt sakslanna Fiona Sieberi vastu. Must jäi ebameeldiva surve alla, loovutas oma odad ratsude vastu. Valged vankrid hõivasid d-liini ja musta jäme viga lõpetas piinad.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/24/Game703820437.html

Veel üks võidupartii. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/25/Game706551750.html

UPD Veel üks Triin Narva võidupartii, mida internetis pole. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/4/25/Game771947765.html

 

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

EM Põhja-Makedoonias

EM Põhja-Makedoonias

Üks suurturniir taas lõppenud. 11 vooruga selgusid Skopjes EM-i medalivõitjad ning 22 mängijat, kes pääsesid marjamaale Maailma Karikale.

EM-il startis 358 mängijat, neist 143 suurmeistrit ja 83 rahvusvahelist meistrit. Tabeliseis on siin, http://chess-results.com/tnr404992.aspx?lan=1&art=4&turdet=YES&flag=30

hea on näha hõbedal hiljuti Pühajärvel oma klassi näidanud noort rootslast Nils Grandeliust.

Palju õnne tuleb soovida 2001. aastal sündinud leedulasele Paulius Pultinevičiusele, kes täitis kuhjaga suurmeistrinormi ning 15. koht andis koha ka Maailma Karikale. Lätlastest sai Nikita Meškovs 7 punkti ja 45. koha, Igor Kovalenko 6,5 punkti ja 72. koht.

Kaido Külaots oli tabelis 107. asetusega ning saavutas pisut kõrgema koha – 93.

 

EM-il mängiti väga palju põnevaid partiisid, ent võtame alustuseks ette Kaido mängud.

1. voorus oli laual pikk teoreetiline variant. Seejärel oli must initsiatiivi haaramas, kui alahindas valge vahekäiku, mis laskis valgel kuningal ohtlikust tsoonist pääseda. Kaks käiku hiljem tegi türklane kaks väga halba käiku ja mäng sai läbi.

Külaots – Sahin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game15533768.html 

2. voorus oli vastaseks 1. asetusega väga tugev venelane, kes suutis hiljem ka meistriks tulla. Partii kujunes väga pingeliseks. Artemjev ohverdas kaks ratsut, kuid must tõrjus rünnaku. Partii siirdus lõppmängu, kus venelane tegutses hiilgavalt ja suutis oma võidušansid punktiks teha.

Artemjev – Külaots http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game20245294.html

3. voorus pani Kaido musta lahendama ilmselt ebatavalisi probleeme... igatahes vastane eksis ja jäi matirünnaku alla.

Külaots – Baenziger http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game30559862.html

4. vooru partiid pole korraldajad suutnud protokollidest dešifreerida ja kümnekonna käigu järel tulevad mingid mõttetused.

5. voorus tuli väga kiire võit. Rumeenlane tegi jämeda vea ja pidi kiirelt alla andma.

Külaots – Manea http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game21324603.html

6. voor. Daniel Fridman on väga hea positsiooni- ja lõppmänguspets, ent väikest ülekaalu tal realiseerida ei õnnestunud. Mängul on ka teoreetiline tähtsus.

Fridman – Külaots http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game21811544.html 

7. voor Külaots – Kuzubov. Valge tegi huvitava etturiohvri ja võinuks mustale rohkem probleeme valmistada, kui partiis.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game29755271.html

8. voor Et konkureerida MK kohtade eest, tuli mängida võidule... Türklased pole aga enam lihtsad vastased. Raha male arendamiseks kulutavad nad korralikult. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game32774686.html 

9. voorus avangust võrdsus ja nii jäigi.

Külaots – Blohberger http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game33516128.html

10.vooru partii on dešifreerijatel üle jõu käinud.

11.voor. Valge sai strateegilise ülekaalu, kuna kinniste etturikettide juures oli pealetungivõimalus vaid valgel. Lõpuks musta rinne laguneski.

Külaots – Kalezič http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/30/Game37172308.html 

EM-ist kirjutan ka järgmise loo.

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Ago Marksoo mälestuseks

Ago Marksoo mälestuseks

Esmaspäeval lahkus meie keskelt Tartu maleelu eestvedaja Ago Marksoo (18. juuli 1930 – 25. märts 2019). Tänu temale oli Tartu nõukogude ajal väga aktiivne malekeskus.

Käisin 1982-86 Tartu 12. Keskkoolis ning loomulikult ka maleklubis Magasini tänavas. Mulle on see meelde jäänud rahvarohke klubina, kus sai näha malet mängimas teadlasi, õppejõude ... Klubis rippus uhke loosung – „et kaunis male Eesti rahvamänguks saaks! Ado Grenzstein“. Ago Marksoo oli selle klubi tõeline hing. Tal jätkus alati ergutussõnu ka noortele.

Aga maletajat jäävad kõige paremini meenutama tema partiid. Ja üks neist seisab mul väga hästi meeles. See mängiti 1983. aastal Tartus, Eesti male 100 aasta juubelile pühendatud turniiril. Seal mängis palju meie tugevamaid mängijaid (külalisena Lätist meister Anatoli Šmits), kuid kõige paremini jäi mul meelde just Marksoo mängitud uhke rünnakupartii.

Marksoo – Rei, Tartu 1983

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

AVRO-38, New York-94, Moskva-19

AVRO 1938, New York 1994, Moskva 2019

Kaido Külaots tegi tulemuse, mis jääb meie male legendide hulka. Turniiride võite on tal kogunenud palju, kuid Aeroflot Open on ikka täiesti eriline – see pälvis tähelepanu terves maailmas ja kiirete õnnitlejate hulgas oli ka maailmameister Magnus Carlsen isiklikult.

Aeroflot Open on eriline selles mõttes, et A-turniirile pääsemiseks on reitingupiir 2550. Turniiri algaastatel see nii oligi – madalama reitinguga A-turniirile suure hulga osavõtusoovide tõttu ei pääsenud. Sellest latist allapoole jäänud mängijatele jäid B-, ja C-turniirid. Vahepeal toimus üks turniir kiirmalena (2013), seejärel jäi üks aasta vahele (2014), hiljem on koosseis jäänud lahjemaks ning maailma tugevaima Šveitsi süsteemis turniiri au nimel konkureeritakse nüüd Gibraltari ja Mani saare turniiridega.

Tänavu oli A-turniiril 101 osavõtjat, neist 6 meest reitinguga 2700+, 100 mängijat olid üle 2400 reitinguga (2400-2500 vahel peamiselt noored anded), 101. asetusega Volodar Murzini reiting oli 2337, kuid sünniaasta 2006!

Väga palju mängijaid oli Indiast (25), neid oli rohkem kui Venemaalt (23). Lisaks Hiinast 9, Iraanist 7, Armeeniast 5 ja Usbekistanist 4.

Turniir algas pommiähvardusega - 45 minutit pärast 1. vooru algust. Lisaks hotellile Kosmos tehti samal ajal pommiähvardusi veel reale kaubanduskeskustele jm hoonetele. Õnneks pomme kuskil polnud. 1. voor jäigi aga pooleli, sest kontrollimine võttis aega tunde. Kuna nüüd tuli mängida ühel päeval kaks vooru, siis muudeti ajakontrolli lühemaks.

1.voorus oli Kaido mustadega Iraani noore tähe Parham Maghsoodloo vastu. Seisus, mis pommiähvarduse tõttu pooleli jäi, näis musti ootavat ohtlik rünnak... seega oli õnne sellegagi, et seda seisu edasi ei pidanud mängima.

Maghsoodloo valis kavala käikude järjekorra, kuid Kaido reaktsioon oli hea ja avangust valge midagi ei saavutanud. Seis teravnes, kui Kaido tegi oma Og7 vabastamiseks puht intuitiivse positsioonilise etturiohvri. Järgnev oli üllatav – iraanlane tegi kaitses mitu halba käiku ja viimased kümmekond käiku oli musta ülekaal täiesti masendav... seda ei saanud ka kuidagi ära rikkuda ja lugu lõppes käik enne matti.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/2/Game53170335.html

2.voorus oli vastas venelane Boriss Gratšov. Avanguosa vääriks ilmselt pikka uurimist, selget ülevaadet pole kerge saada. Lõpuks viik igavese tulega.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/2/Game55785645.html

3.voorus eksis noor Iraani täht Firouzja avangus ja jäi kiiresti ränga rünnaku alla. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/2/Game66251737.html

4.voorus kohtus Kaido noore, 2000. aastal sündinud Armeenia suurmeistri Haik Martirosjaniga. Noormees on tulnud kuni 16-aastaste maailmameistriks ning ja Armeenia meistriks. Seda, et just nemad jäävad turniiri lõpuks esikohta jagama, ei osanud muidugi keegi arvata. Sündmustevaene viik.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/2/Game66823371.html

5.voor. Venelane Daniil Dubov on värske kiirmale maailmameister ja talle ennustatakse suur tulevikku. Ta haaras valgetega initsiatiivi ja paistis juba, et kuningarünnak toob mustale raskeid probleeme. Alustuseks pidi aga fikseerima etturid liputiival. See jäi tegemata, must sai vastumängu ja kui valge viigivarianti üles ei leidnud, varises Dubovi seis kokku.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/2/Game70520205.html

6.voor. Kaidol valged venelase Maksim Tšigajevi vastu. Vastane on viimastel aastatel üha enam silma jäänud ja kiiresti puhkes äge lahing. Musta kvaliteediohver polnud korrektne, kuid ajapuuduses hakkas toimuma hirmsaid asju.. Võit oli peal mõlemal. Jõuti lõppmängu, kus valgel oli endiselt kvaliteet üle, ent mustad vabaetturid vajasid tähelepanu. Taaskord juhtus, et võit oli peal mõlemal.. Kaido laskis oma šansi käest lausa viimasel hetkel, kuigi variant ise on lõpus paras müstika – vanker võidab ratsu vastu (ilma etturiteta).

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/3/Game32914026.html

 

7.voor. Hiinlane Wei Yi sai 13-aastaselt suurmeistriks ning kohe selle järel raputas malemaailma 2013. aasta Maailma Karikal, kui lõi 1. ringis Nepomnjaštšit ja 2. ringis Širovit. Kindlasti ta on üks noori talente, kes võivad maailmameistritiitli pärast võidelda.
Kaidol oli avangust halvem, ent sitke ja aktiivne kaitse tõid talle vastumängu ning valge kuninga ümbruses puhuv tõmbetuul viis Weilt kvaliteedi.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/3/Game36599098.html

8.voorus oli vastas täiseduga 5 5-st startinud Krishnan Sasikiran. Teist korda järjest mustad ning siit tuli ainus viik mustade malenditega.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/3/Game39023026.html

Viimane voor. Vastas tugev vene suurmeister Deniss Hismatullin. Põhisündmused hargnevad ajapuuduses. Venelane ohverdas etturi, millele Kaido reageeris väga hästi. Täiesti hullumeelne variant viinuks viigile, ent õnneks vastane eksis ja lipulõppmängus tuli kindel punkt. Variandid, mis võinuks lauale tekkida (valge ohverdab vähemlipuga veel teise lipu või vankriohver, mille järel kaks musta lippu jäävad statistideks!), on täiesti erakordsed.

http://view.chessbase.com/cbreader/2019/3/3/Game41122799.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Robert II tõi Moskvast rahvusvahelise meistri normi

Robert II tõi Moskvast rahvusvahelise meistri normi

Paar aastakümmet tagasi oli Eesti tugevamate mängijate hulgas Robert Ševtšenko, kes Malemaja ühe juhi Aaso Lepsi sõnul „oli tugevam kui Robert Fischeri ema ja Robert Hübneri vanaema“. Kahjuks pole teda juba ammu malelaua taga turniiridel nähtud, ent tema asemel on meil järjest edukamalt mängimas Robert Dubrovin.

Moskvas 21 suurmeistri ja 29 rahvusvahelise meistri osavõtul toimunud lahtisel turniiril täitis ta juba voor enne turniiri lõppu rahvusvahelise meistri normi. Loos andis talle kogu aeg ca 150-250 punkti kõrgemate reitingutega vastaseid, kuid viie vooru järel oli Dubrovini kontol kolm viiki ja kaks võitu ühes pilvedetaguse performancega. Lõpp polnud lihtne, kuid eelviimases voorus teenitud võit tõi normitäitmise.
Palju õnne ka minu poolt!

Turniiritabel http://chess-results.com/tnr411382.aspx?lan=1&art=4

Kuigi turniiril oli lives 15 lauda, ei jõudnud meie mees nii kõrgele. EMTÜ palvel nõustus ta hea meelega oma partiisid tutvustama.

1. voor Mahnjov – Robert Dubrovin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/2/9/Game71649824.html

2. voor Dubrovin – Fjodorov http://view.chessbase.com/cbreader/2019/2/9/Game24106647.html

3. voor Agmanov – Dubrovin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/2/10/Game28279096.html

4. voor Dubrovin – Faizullajev http://view.chessbase.com/cbreader/2019/2/11/Game12724907.html

5. voor Tsoi – Dubrovin http://view.chessbase.com/cbreader/2019/2/11/Game13713642.html
14-aastasest Dimitri Tsoist loodetakse palju, kuid selle partii põhjal on jutt noorest geeniusest liialdatud.

7. voor Zarubitski – Dubrovin Avangu järel oli mustal enamettur ja selge paremus, kuid mitmed vead viisid lõpuks kaotatud lipulõppmängu. Vastase viga võimaldas omakorda ilusa igavese tule. http://view.chessbase.com/cbreader/2019/2/11/Game14935332.html

8. voor Dubrovin – Savenkov http://view.chessbase.com/cbreader/2019/2/11/Game18937928.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Jõulud Groningenis

Jõulud Groningenis

22.-30. detsembrini toimus Hollandis Groningenis suur malefestival, mille A-turniirist võttis osa meie suurmeister Ottomar Ladva. Selliste Openite spetsialistide nagu Sergei Tivjakov ja Michal Krasenkow kaasa mängimine eeldanuks, et teistele suurt sõnaõigust ei jäeta. Lisaks nendele oli laua taga veel 7 suurmeistrit. Ladva oma reitinguga 2497 oli 7. asetusega.

Link turniiritabelile chess-resultsis

Turniiri algus oli Ladval kena – 3 võitu, ent eelkõige pani mind kulmu kergitama nende kvaliteet. Kaks väga heas stiilis positsioonilist kvaliteediohvrit 2. ja 3. voorudes. 4. voorus viigistas ta kohaliku talendi - 16-aastase IM-i Liam Vrolijkiga. Ette rutates tuleb öelda, et kogenud suurmeistritele pakkusid väga kõva konkurentsi noored Hollandi mängijad - IM-id Vrolijk, 18-aastased Casper Schoppen ja Maz Warmerdam, kõvasti segas kaarte (alistas eelviimases voorus Krasenkowi!) ka 23-aastane FM Nick Maatman.

5. vooru partii Tivjakoviga pidi näitama, mis puust Ladva sel turniiril on ja viik tähendas, et ta jäi endiselt tabeli tippu. Tivjakov näitas miniparemusega seisus hämmastavalt head tehnikat ja oli juba võidu lävel, kuid Ladva pääses siiski ainsate käikudega...
6. voorus teenis esikohta jaganud seitsmest mehest ainsana võidu Tivjakov ning näis, et ta näitab konkurentidele kandu. Tegelikkuses ei saanud ta enam ühtegi võitu, lõpetades kolme viigiga.

Ladva viigistas 6. ja 7. voorudes GM Sipke Ernsti ja Schoppeniga. Schoppeni vastu oli taas hea partii – andekate manöövritega piiras sisse musta isoleeritud etturi d5 ja võttis selle ära. Laual oli suur paremus. Oma õnnetuseks pakkus ta aga lippude vahetust, mille järel mustal lõppmängus tänu tugevatele kaksikodadele enam viigi tegemine kuigi raske ei olnud. Eelviimases voorus oli ülitähtis kohtumine kunagise vene noore staari Mihhail Ulõbiniga, kelle tõeline talent jäi avanemata. Mängiti kuuma varianti, millest väljunud partii näiteks hiljutisel naiste MM-i finaalis lõppes valge veenva võiduga ja viis Lagno juhtima. Ulõbin püüdis valge mängu tugevdada, kuid ei märganud musta tugevat repliiki. Järgnes veel üks viga ja Ladva sai selge ülekaalu, mille ta veenvalt realiseeris.

Viimases voorus oli vastas Maatman. Pikk mäng lõppes võiduga ning Ottomar oli turniiri lõpetanud 5 võidu, 4 viigi ja ilma kaotusteta 7 punktiga. Viimases voorus oli tipus mänginud meestest edukas veel Vrolijk, kes lõpetas samuti 7 punkti ja esikoha jagamisega, kuid koefitsient oli tal Ladvast nõrgem. Nii tema, kui 3. koha saanud Schoppen täitsid suurmeistrinormi.

Ladva ütles intervjuus, et praegu on male talle pigem hobiks. Eelmisel aastal ei läinud tal just hiilgavalt – Riia Tehnikaülikooli openil ja Tallinna Balti tsooniturniiril tulid vastavalt -25 ja -15 reitingukaotust. Isegi Eesti meistriks tulles kaotas ta paar reitingupunkti. Maleolümpial ja real teistel võistlustel reiting eriti ei muutunud. Saldo – miinus 46 punkti.
Aga aasta lõpp tõi nüüd väga positiivse tulemuse (ka reitingut tuleb juurde 16 punkti).

1.voor Ladva – Elgersma http://view.chessbase.com/cbreader/2019/1/23/Game60283435.html

2.voor de Jong – Ladva http://view.chessbase.com/cbreader/2019/1/23/Game61306286.html

3.voor Ladva – Kollen http://view.chessbase.com/cbreader/2019/1/23/Game63359712.html

4.voor Vrolijk – Ladva http://view.chessbase.com/cbreader/2019/1/23/Game63646738.html

8.voor Ulõbin – Ladva http://view.chessbase.com/cbreader/2019/1/23/Game65266871.html

9.voor Ladva – Maatman http://view.chessbase.com/cbreader/2019/1/23/Game27146482.html

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid