menüü
 • 24
  NOV
  2017

  Parimaks soome-ugri malerahvaks kerkisid ungarlased

  Soome riigi 100. sünnipäeva tähistamiseks peetud soome-ugri malefestivali võistkonnavõistluse võitis ungarlaste esindus. Eestlased hoolitsesid turniiri suuremate üllatuste sepistamise eest.

  17.–19. novembrini Lõuna-Soomes Heinola linnas toimunud malefestivali võitis ungarlaste võistkond (kolmest matšist üks võit, üks viik ja üks kaotus). Teiseks jäi soomlaste koondis, kel matšipunkte oli koguni rohkem (kahe võidu ja ühe viigi eest), ent kuna juhendi järgi olid esmatähtsad partiipunktid, siis otsustas esikoha saatuse ungarlaste viimases voorus saadud ülisuur (22:3) võit eestlaste koondise üle. Kolmandaks tuli ühe võidu, ühe viigi ja ühe kaotusega Venemaa soome-ugrilaste ühendvõistkond. Eestlaste koondis kaotas kõik kolm matši ja jäi seetõttu neljandaks ehk viimaseks.

  Mängiti 25-l laual, üks voor päevas. Lubatud oli kasutada ka ühte varumängijat. Koondised tuli moodustada rahvuse-, mitte kodakondsusepõhiselt: osaleda tohtis ka teise riigi kodakondsusega soome-ugrilane, mitte aga soome-ugri riigi kodakondsusega mitte-soomeugrilane. Vähemalt osa konkurente seda põhimõtet ei järginud, vaid lubas koondisse ka mitte-soomeugrilasi, õigustades oma mitte just aumehelikku käitumist ettekäändega, et asjaomastel mitte-soomeugrilastel olevat soome-ugrilaste asualal elamiseks ametlik luba.

  Loe edasi siit.

  Eestlaste esinemisest lähemalt

  Eestlaste koondise esimesel laual mängis Eesti parim maletaja, rahvusvaheline suurmeister Kaido Külaots. Tulemus: kaks punkti kolmest (üks võit ja kaks viiki). Temast veelgi parema tulemuse saavutas teisel laual mänginud rahvusvaheline meister Tarvo Seeman: 2,5 punkti (kaks võitu ja üks viik). Eestlaste koondise kapten, kolmandal laual mänginud rahvusvaheline meister Kalle Kiik kogus kaks punkti (üks võit, kaks viiki). Kiik oli soomlaste jaoks nagu oma poiss, kuna on nii mängija kui treenerina tegutsenud Soomes juba aastakümneid.

  Eestlaste võistkonda kuulus vähemalt kolm maleklubijuhti: Elmar Niinepuu (Keila Maleklubi), Eino Vaher (Rakvere Maleklubi) ja Tõnu Kalvet (Kose Male-kabeklubi). Tänavused Harjumaa kiirmalemeistrivõistlused korraldanud Kernu valda esindas Harjumaa 2016. aasta naiste kiirmalemeister Ester Leuska, kes teisel festivalipäeval tähistas oma 40. sünnipäeva. Eestlaste koondise tugevaim naisliige oli naiste FIDE meister, pärast pikka pausi võistlusmalesse naasnud Tuuli Vahtra. Tema punktisaagiks jäi 1,5 punkti (võit, viik ja kaotus).

  Kurioosumina mängis eestlaste koondise 23. laual soomlane Kari Teräsalo. Ta asendusliikme-tegevus oli aga hädavajalik, kuna üks võistkonnaliige, Soomes hambaarstina töötav Ivo Võlma haigestus viimasel hetkel, ükski eestlaste koondise maletoskavatest abijõududest aga ei soostunud oma rahvuse spordiau kaitsma. Teräsalo kogus kolmest voorust pool punkti, ainsa viigi saavutaski just oma rahvuskaaslaste koondise vastu mängides.

  Malefestivali suurima üllatuse valmistas 12-aastane eestlane Herman Pedmanson (ELO 1756), kellele pidi võistkonnaturniiri 2. voorus alla vanduma temast 486 (!) punkti parema ELO-ga (2242) soome FIDE meister Risto Nevanlinna. Peaaegu samasse suurusjärku kuulub Trent Asso Tõnissoni (1339) avavooruvõit Andrei Kolegovi (2024) üle. Kiiduväärt on ka näiteks Vahtra (2026) võit Tommi Franssila (2236) üle, Kaimar Puusepa (2021) võit FIDE meister Jari Järvenpää (2290) üle ja Askold Nassari (1785) viik Samu Ristojaga (2231).

  Võisteldi ka teistes maleliikides

  18. novembril toimus lisaks veel kaks võistlust: välkturniir ning ülesandelahendamisvõistlus, 18.–19. novembrini aga kiirturniir.

  Kiirturniiril saavutas esikoha Jan Ristoja (5,5 p. 6-st). Järgnesid Lauri Särkiö (5 p.) ja Jussi Peurala (4,5 p., kõik Soome). Kokku oli seal osalejaid 30, eestlasi aga mitte ainustki.

  Välkturniiri võitis Venemaa soome-ugrilaste koondise liige Vladimir Beznossikov, kes kogus 11-st võimalikust 10 (!) punkti. Järgmised esikolmikukohad läksid soomlastele: 2. koha saavutas rahvusvaheline meister Vilka Sipilä (9,5 p.), 3. koha aga FIDE meister Toivo Keinänen (9 p.). Parima eestlasena oli meistrikandidaat Kaimar Puusepp kahekümnes (7 p.). Üldse osales 88 võistlejat.

  Parim ülesandelahendaja oli Vilka Sipilä Venemaa soome-ugrilaste Aleksandra Makarenko ja Aleksei Sergejevi ees. Eestlaste parim, 10-aastane Albert Pedmanson, oli üldjärjestuses seitsmes.

  Iljumžinov: soome-ugri malefestival saagu tavaks!

  Festivali avapäeva õhtul korraldatud pidulikul vastuvõtul osalesid tuntud maletegelastest (lisaks Soome Maleliidu juhatuseliikmetele) FIDE president Kirsan Iljumžinov, Eesti Maleliidu president Ken Koort, Ungari Maleliidu peasekretär Zoltán Rácz ning endine Soome Maleliidu esimees, praegune Soome parlamendi teine aseesimees Arto Satonen (omaaegne Soome maleparemiku mängija).

  Iljumžinov tunnustas korraldajaid suurepärase ettevalmistustöö eest ja avaldas lootust, et soome-ugri malefestival muutub tavapäraseks: hakkab käima kõigi hõimurahvaste juures külakorda. Koort teatas, et kõige sobivam oleks korraldada järgmine samalaadne festival tuleval aastal Eestis, kuna Eesti Vabariik tähistab siis oma sajandat sünniaastat.

  Õhtu lõpetuseks mängisid Iljumžinov ja Satonen kaks välkpartiid. Esimese võitis soomlane, teise aga kalmõkk.

  Festivali taustast ja mõjust

  Soome-ugri malefestival peeti Heinola äärelinnas Vierumäel asuvas Soome Spordiinstituudis. Tegemist on suurel maa-alal laiuva spordilinnakuga, kus leidub paljude spordialade rajatisi.

  Soome Maleliidu vastutulekuna eestlastele maksid korraldajad kinni eestlaste koondise kõigi liikmete laevapileti Tallinnast Helsingisse ja tagasi, samuti osa koondislaste osavõtumaksu. Kõnealuse vastutuleku taga seisid ennekõike sealse maleliidu president Juha Sundelin ja juhatuseliige (ühtlasi soome-ugri malefestivali koordinaator) Pekka Kauppala. Eriti meeldejäävat abivalmidust ja mõistvust eestlaste suhtes ilmutasid ka korraldustoimkonna pealik Aleksi Olander ja toimkonnaliige Marko Tauriainen.

  Ungarlaste festivalikoondise koordinaatoriks oli nii eesti, soome kui vene keelt oskav tõlkija, kirjanik, ajakirjanik ja pedagoog András Mészaros, kes tänu oma keeleoskusele saavutas kõigi võistkondade poolehoiu ja tunnustuse. Koondise koostajaks ja vaimseks juhiks oli saatuse tahtel ta nimekaim – rahvusvaheline meister, paljude maleraamatute autor András Mészáros.

  Festivalil levis ka ajaleht „Eesti Maleelu”. Selle ostjate hulgas oli lisaks eestlastele ka teisi soome-ugrilasi, sealhulgas neidki, kes eesti keelt ei oska. Võrdluseks: Eestis peetavatel maleturniiridel osaleb tihtilugu isikuid, kes ei viitsi Eesti ainsat maleväljaannet osta sellele vaatamata, et nende emakeeleks on eesti keel. Seevastu näiteks estofiil András Mészaros on „Eesti Maleelu” püsilugejaks juba lehe avanumbrist (ilmus 2014. aasta jaanuaris) alates.

  Tähelepanuväärne on seegi asjaolu, et Eesti Maleliit ei kajastanud oma koduleheküljel Heinola malefestivali käiku ega tulemusi poole sõnagagi.

  Heinolas toimunud soome-ugri malefestivalist sai oma erakordsuse tõttu sõna parimas tähenduses epohhiloov sündmus. Selle malepeo ajal sõlmitud tutvused ja koostöölepped kujundavad hõimurahvaste maleelu veel kaua. Paljudele eestlaste koondise liikmeile andis osavõtt sellest võistlusest aga tugeva tõuke ennast veelgi rohkem arendada; vahepeal võistlusmalest eemal olnutele ka soovi võistlusmalesse tagasi tulla.

  Üksikasjalikumat teavet soome-ugri malefestivali kohta saab Soome Maleliidu kodulehel selle sündmuse tarbeks loodud erilehelt www.shakkiliitto.fi/suomi100

  TULEMUSED

  17. XI 2017

  Eestlased : Venemaa soome-ugrilased 11,5:12,5

  Soomlased : ungarlased 13,5:11,5

  18. XI 2017

  Eestlased : soomlased 10,5:14,5

  Ungarlased : Venemaa soome-ugrilased 12,5:12,5

  19. XI 2017

  Venemaa soome-ugrilased : soomlased 12,5:12,5

  Ungarlased : eestlased 22:3

  Tõnu Kalvet