Toivo Lukats  21.05.1937 - 18.04.2002

Eesti malet on tabanud kaotus. Pühapäeval, 21. aprillil sängitati veidi enne oma 65. sünnipäeva maamulda Toivo Lukats.

Malelauaga oli ta seotud juba pool sajandit. Tollase tugeva malekantsi Jõgeva esindajana sai ta nii 1954 kui 1955 aasta Eesti noorte meistrivõistlustel Rein Etruki järel hõbemedali.

1960 osales ta juba Eesti meistrivõistluste finaalturniiril ning võitis aasta hiljem üllatuslikult II üleliidulise massilise maleturniiri vabariikliku finaali. Üleliidulises finaalis sai ta 50% punktidest.

Tiitleid tookord kergelt ei antud. Meistrikandidaadiks võis ta end pidada alles 1964. aastast. Kuigi hilisematel aastatel polnud ta esinemised väga sagedased, kinnitas ta seda nimetust pidevalt. Toivo kollektsioonis olid ka Jõu meistrivõistluste kuld- ja hõbemedal.

Kuuekümnendad aastad panid ta kirimalet mängima. Tema nime leiame näiteks 1966 - 68 Eesti VIII meistrivõistluste tabelist. Kindlasti väärivad märkimist Eesti meeskondlike meistrivõistluste hõbemedalid: 1983 Jõgeva ja 1994 Tartu meeskonna koosseisus.

Üheksakümnendate aastate alguses oli tema rahvusvaheline reiting jõudnud küllalt kõrge 2415-ni. Üldse jõudis ta mängida 87 reitingu arvestusse läinud partiid, neist viimased kaks viiki Eesti meeskonna 3. laual ICCF tipptegelase José Amorim Netoga (Brasiilia).

Toivo Lukats on kuulunud nii Eesti Maleliidu kui ka Eesti Kirimaleühingu revisjonikomisjoni, alates 1996. aastast oli ta Kirimaleühingu juhatuse liige.

Kaheksakümnendate aastate algul hakkas Toivot huvitama veel üks valdkond - maleülesannete koostamine. Viimasel ajal oli ta üks väheseid selle ala harrastajaid Eestis. Nii palju kui võimalik püüdis ta seda ka ajakirjanduses propageerida. Ta oli nimetatud eesti esindajaks Rahvusvahelisse Kompositsioonimale Komisjoni.

Kõik, kes teda tundsid, mäletavad Toivo Lukatsit heatahtliku ja vastutuleliku inimesena

Puhka rahus, hea sõber!