IN MEMORIAM TÕNU TIITS 22.11.1937 - 15.10.2016


Käesoleva aasta sügis on olnud karm Eesti kirimalele. Septembris lahkus meie hulgast Hans Tomson, kes oli pikki aastaid korraldanud ja juhtinud Eesti siseseid kirimale turniire. Nüüd on manala teedel ka Tõnu Tiits, Eesti Kirimaleühingu president, kõigi meie ettevõtmiste eestvedaja ja Eesti kirimale koondise liige paljudel rahvusvahelistel võistlustel. Nende kahe suure töömehe, oma lemmikala järjepideva entusiasti surm on korvamatu kaotus.

Tõnu Tiits sündis 22.novembril 1937 Jõgeval. Seal viis teda male juurde legendaarne Jõgeva maletreener Kaarel Hermlin, kelle käe all sirgus palju arvestatavaid maletajaid. Tõnu Tiits lõpetas 1961.a Tartu Riikliku Ülikooli arvutusmatemaatika erialal ja 1965.a TA Füüsika ja Astronoomia Instituudi aspirantuuri. Seejärel oli ta TA Küberneetika Instituudi teaduslik töötaja. Teadlase töö kõrvalt jätkus ta läbi elu aega kirimale jaoks, esimesed turniirid juba 1953. aastal. Järk-järgult paranesid tulemused, kuni temast sai Eesti kirimalekoondise asendamatu liige. Aastatepikkust võistlustel osalemist kroonis 2009. aastal rahvusvahelise suurmeistri tiitel. Samal ajal väga sportliku inimesena tegeles ta nooruses sõudmisega ja hiljem innustunult orienteerumisega.

Eriti hinnatav ja väärtuslik oli tema töö kirimale organisaatorina. Aastast 1992 oli ta jätkuvalt Eesti olümpiavõistkondade kapten. Aastast 1996 oli ta Eesti Kirimaleühingu juhatuse liige ja aastast 2012 selle ühingu president. Ta on tegutsenud ka Rahvusvahelise Kirimaleliidu ICCF turniirijuhina. Tänu temale on Eesti kirimaletajate tegevus rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud.

Mängijana oli ta tegev oma elu viimaste päevadeni. Haiglasse minekul jäid lauale analüüsimist ootama tema partiid XX kirimaleolümpia finaalist, kuhu Eesti meeskond on jõudnud, samuti X Euroopa meistrivõistluste poolfinaalist. Nii palju jäi veel pooleli…

Eesti Kirimaleühing