Jüri Sammul
16.06.1943 - 10.07.2008
 
 

 

Eesti malet on tabanud valus kaotus. Lahkunud on tugev maletaja ja Viljandi maleelu pikaajaline väsimatu korraldaja Jüri Sammul.

Väljaspool Viljandit kuuldi tast esmakordselt 1960.a, kui ta hakkas kaasa mängima Eesti noorte meistrivõistlustel. Ja kuigi hiljem on teda võistlusteed viinud paljudesse Soome linnadesse, aga ka Venemaale, Ukrainasse, Lätisse, Poolasse ja Bulgaariasse, on tema peamine maletegevus siiski olnud seotud kodulinnaga. Viljandi on pikka aega olnud Eesti malekaardil kõige aktiivsemaid paiku ja seda eelkõige tänu sealsetele innukatele organisaatoritele. Jüri oli nende seas üks kõige innukamaid ja olulisemaid.

Aastail 1968-82 oli ta Juri Gagarini mälestusturniiride peamiseks korraldajaks, olles ühtlasi selle üks esimesi võitjaid. Aastail 1980-96 korraldas ta oma töökoha Viljandi KEK-i turniire. Jüri nimega on lahutamatult seotud Ilmar Raua mälestusturniirid, mis on juba 40 aastat olnud Viljandi male omalaadseks visiitkaardiks, kuigi nende korraldamine pole ajuti põrmugi lihtne olnud. Jüri on võitnud nii Lehola Lembitu ratsu kui Kõrgemäe vankri turniire. Tugeva meistrikandidaadina tuli ta kolmel korral ka spordiühingu Jõud meistriks. Korduvalt oli Jüri Viljandi meister, neist esmakordselt juba aastal 1972.

Periooditi tegeles Jüri ka kirimalega. Aastal 1983 tuli 18 võistkonna seast Eesti meistriks Viljandi KEK, selle esimesel laual mängis Jüri.

Viljandi Maleseltsi etteotsa valiti Jüri esmakordselt 1977, hiljem on tal tulnud seal esimehe ülesandeid täita korduvalt. Ta on kuulunud ka Eesti male juhtorganite koosseisu.

Jüri oli tuntud pädeva kohtunikuna, hakates sel alal tegutsema juba aastal 1965. Vabariikliku kategooria sai ta aastal 1983, B litsentsi 2003. Viimastel aastatel juhtis ta kõiki peamisi Jõu turniire. Kõige muu kõrval oli ta aga ka usin maletreener ja noorte õpetaja, omades III astme treeneri kutset.

Tegemist oli mehega, kes väga armastas malet ja tegi väga palju selleks, et malet mängitaks võimalikult rohkem ja võimalikult paremates tingimustes. Eesti maletajad ei unusta Sind. Puhka rahus!

Eesti Kirimaleühing, Eesti Maleliit