menüü

Batumi EM - neli võitu ja viis kaotust

Batumi EM - neli võitu ja viis kaotust

Eesti meeskond mängis üle 12 aasta taas Euroopa võistkondlikel meistrivõistlustel. See on raske turniir – Euroopa keskmine tase on kõvasti üle maailma keskmise taseme. Olümpial 50% kohti jagades on seal palju eksootiliste riikide esindusi, Euroopa esivõistlustel nõrku praktiliselt pole. Kui 12 aastat tagasi olid võistlemas ka kääbusriigid, kel harilikult on 1-2 head mängijad, kuid tagala nõrk, siis Batumis olid kõige nõrgemad Šotimaa, Kosovo ja Albaania. Tagantpoolt järgmine võistkond lõpptabelis on juba Slovakkia, mille koosseisus mängisid 3 GM-i ja 2 IM-i (nagu Eestilgi).

Lõpptabel

Silma hakkas, et paljudel koondistel polnud väljas sugugi parim rivistus, kuid kogenud mängijate kõrval anti võimalus saada tuleristsed noortel. Siiski oli vaid üksikuid koondisi, mis üksnes (suhteliselt) noortest koosnesid – näiteks Leedu, kuid nende esimesed laual tõi nende noor talent GM Paulius Pultinevičius 5,5 ja teisel IM Tomas Laurusas 4,5 punkti 9-st. Leedukad olid ainsad, kes olid kohal ilma varumeheta, mis andis vastastele suure eelise matšiks ettevalmistamisel. Samasuguse vea tegi 12 aastat tagasi ka Eesti, kuid tollal polnud avanguline ettevalmistus tähtsus veel nii kriitilise tähtsusega.

Turniiri käik oli äärmiselt pingeline, palju üllatusi, kuid lõpptabelit vaadates tundub, et lõpuks loksusid tulemused ikkagi enam-vähem paika. Suurima positiivse üllatuse pakkusid Horvaatia (15. asetus ja 5. koht) ning Šveits (28. asetus ja 18. koht), kõige rohkem kõrbesid Poola (3. asetus ja 12. koht), Holland (7. ja 17.) ning Ungari (10. ja 26.). Eesti tulemus – 27. koht 32. asetuse juures – on ses osas vägagi korralik... iseasi, et see võinuks olla veelgi parem, häid seise mängiti maha tunduvalt rohkem, kui halbadest seisudest punkte teeniti.

Esikohale tuli Venemaa, ent see oli veel viimaste mängudeni kahtluse all. Kui Vassili Ivantšuk suutnuks realiseerida oma ülekaalu horvaatide liidri Ivan Sariči vastu, olnuks ukrainlased tänu lisanäitajatele esimesed. Ent lauale tekkis „kindlus“, lipp ja ettur ei suutnud murda vankri ja etturi kaitsepositsiooni.

Venelased alustasid šokeeriva viigiga Taani vastu, võitsid seejärel 5 matši (sh Armeeniat ja Ukrainat), kuid ei saanud üle viigi Saksamaa ja Inglismaa vastu. Viimases voorus said nad napi võidu Poola üle ja pidid Ukraina – Horvaatia kolme pikale veninud partiid vaadates hinge kinni hoidma.

Venelased ei mänginud tänu avavooru viigile paljude teiste tugevate võistkondadega, samal ajal kui ukrainlased mängisid 7 esikümne meeskonnaga (venelased 4).

Naabritest polnud kahjuks üldse kohal lätlasi, Soome 1. laual mängis ülimalt hästi Tomi Nybäck, kes alistas mustadega (!) kahes partiis järjest montenegrolase Blagojevici ja ungarlase Gledura (mõlemas mängus ohverdas ta avangus julgelt ettureid ja haaras initsiatiivi) ning eelviimases voorus hiljuti FIDE Grand Swiss turniiril Mani saarel suurepäraselt mänginud hispaanlase David Anton Guijarro. Teisel laual mängis 17-aastane Toivo Keinänen 9 suurmeistriga ning 7 vooruga oli tal koos 4 punkti ja viik toonuks GM normi. Kahjuks ta kaotas 2 viimast mängu ja normist jäi napilt puudu.

Käime veelkord kiirelt üle ka Eesti meeskonna teekonna ning seekord on lisatud ka kommenteeritud partiid.

1. voorus Eesti – Tšehhi 1:3. Vastaste reitingud olid meie omadest 150-200 punkti kõrgemad, kuid võitlust oli kõvasti. Seeman sai teha viigi, kuid matši päästa üritades kaotas ja kaotusnumbrid tulid suuremad, kui võinuks.

Korraliku tulevärgi korraldasid Külaots ja Navara 

2. voorus õnnestus meil võita Valgevenet. Kunagisi aegu meenutades, kui koos Balti nõukogude vabariikidega mängisid nelikmaavõistlusi jmt turniire ka valgevenelased, siis oli nende tase 70-tel ja 80-tel aastatel meie omast kogu aeg kõrgem. Nüüd saavutatud võit oli vägagi meeldiv.

Külaotsal oli taas hea partii. Võistkonna tulemusele mõeldes ta riske ei võtnud..
Žigalko, S – Külaots 

Matšivõidu tõi kohtumine Nikitenko – Seeman

3. voorus jäi endiselt pingile Kanep, kuna ta ei tahtnud mängida taas mustadega teooriat hästi tundva Georgiadise vastu. Avangus üllatati Külaotsa, kuid veidral kombel oli see bluff, mille ümber lükkamiseks oli vaja leida küllaltki ootamatu käik. Kaido ei teinud seda käiku ja jäi vähemetturiga. Õnneks vastane kiirustas, oda jäi mängust välja ja käikude kordamine viis viigile. Volodinil oli avangust võrdsus, kuid ajapuuduses tekkis lauale seis, kus lahkvärvi odad tähendasid seda, et kumb suudab kuningarünnakut alustada, sel on suur eelis. Volodin kahjuks eksis ja pidi enne matti alistuma. Tarvo Seeman tegutses mustadega hästi ja viik pidanuks olema normaalne tulemus. Kahjuks tegi ta ajakontrolli eel ränga vea ja laskis vankri kinni püüda. Sepp seisis valgetega paremini, kuid kulutas palju aega ja ühel hetkel jäi märkamata vastase elementaarne repliik. Veel sai visamalt mängida, kuid uued vead muutsid seisu lootusetuks.

4. voorus saime vastaseks Prantsusmaa, nelja suurmeistri ja imelaps Maurizziga. Imelaps mängis avangut Volodiniga väga kiiresti ja paraku ka hästi. Oli õnne, et ajakontrolli eel leidus vastulöök, mis seisu võrdsustas.

Külaotsal oli Prantsuse kaitsest valgetega hea seis, ent mingil hetkel tundus, et kadus ohutunne... musta vastumäng oli äkki väga ohtlik ning lõpurünnaku viis prantslane läbi väga võimsalt.

Kanep mängis tugeva vastase selgelt üle 

Sepp jäi avangus pikalt mõtlema seisus, mida väikese vahega oli eelnevalt laagris uuritud. Ta võinuks kiiresti teha kümmekond käiku, kuid läks lõpuks minimaalselt halvemasse lõppmängu... kahjuks jäi kohe kahe silma vahele elementaarne käik. Olav kaotas etturi ja partii.

5. vooruks ei tulnud sugugi kerge vastane – Island, mis elab Spasski – Fischeri matšist saadik pidevas malebuumis. Väikese rahva kohta on neil suurmeistreid jagunud. Millegipärast andsid nad puhkust oma liidrile Hannes Stefanssonile. Nüüd olid meie mehed kõigil laudadel kerged favoriidid ning seekord saatis tugevamaid ka õnn.

Külaots – Kjartansson 

Täiesti kujuteldamatud sündmused toimusid partiis Ragnarsson – Seeman. Kuigi vastased tegid ka suuri vigu, on laual korda saadetu märkimisväärselt põnev. 

6. voorus saime jagu Moldovast. Matši kirjeldus on eelmises ülevaates.
Volodin – Schitko 

Svetuškin - Kanep

7. voorus oli väga vähe puudu sellest, et oleks saavutanud viigi väga tugeva Poolaga.

Külaots – Duda

8. vooru võidupartiidest Belgia vastu oli väga hea Volodini oma noore 14-aastase talendi Daniel Dardha üle 

9. voorus kaotasime suurelt Iisraelile, kuid seisude põhjal oli võimalik ise sama suurelt võita...

Smirin – Volodin 

Kanep – Nabaty

Mihhalevski - Sepp

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid