menüü

Palju õnne, Jaan Ehlvest!

Sa tegid treenerina kohe tuntuks Moskvas malekõrgkooli lõpetanud Tõnu Truusi. Tema juurde hakatigi heas lootuses lapsi tooma. Tal on olnud aastate jooksul palju häid õpilasi, aga mitte kedagi Jaan Ehlvesti väärilist. Kui rääkida treeneri ja õpilase osakaalust nendevahelises suhtes, siis mis on otsustav, kas õpilase andekus või treeneri võimekus? Kui suur on treeneri osatähtsus?

Tõnu Truusi ja minu hea tuttav suurmeister Juri Balashov on öelnud selle kohta midagi taolist, et ega me (treenerid) ei õpeta kedagi, me saame ainult aidata, juhendada. Peamine on vist äratundmine, talendi märkamine, keda oleks vaja niimoodi juhendada, et see talent ka avalduks. Minu teada olin ma Tõnule muljet avaldanud. Ta märkas mind, lootis minusse ja nagu näha õigustatult.

 

Jaan Ehlvest Kalevi kiirturniiril Tallinn 2022. Foto Merike Rõtova.

Sinu lapsepõlv oli veel maleraamatute ajal. Kas sul oli lemmikmaleraamat?

Neid raamatuid oli tollal väga vähe ja mingit erilist lemmikut varasest noorusest ei mäleta. Hiljem oli Eestis avaldatud kvaliteetraamatutest „4x25“, mida uurisin. Pean siinkohal tunnistama, et kõiki partiisid ma läbi ei mänginud. Lugesin silmadega. Maleline mälu ja visualiseerimisoskus olid mul vist keskmisest paremad. Ega mul elu jooksul olulisi maleraamatuid pole olnud. Maleväliselt olen püüdnud leida raamatuid, mis annaksid mingeid olulisi teadmisi või pakuksid mingeid teooriaid, mida oleks huvitav analüüsida. Mis puutub aga malesse, siis arvan teadvat kõike, pole raamatutest väga midagi spetsiaalselt otsinud. Seega pole maleraamatuid praktiliselt lugenud. Silmadega siiski. Võib-olla vanemas eas on aega rohkem neisse süveneda, pikemalt käes hoida. „Male Eestis“ 60-ndate esimese poole osa olen palju lehitsenud, aga jällegi pole seal olevaid Kerese vankrilõppmänge kõiki läbi mänginud.

Kas tellid välismaalt maleajakirju?

Ei telli.

Ise oled sa maleraamatuid kirjutanud. Kas kirjutad neid veel?

Jah. Varsti peaks ilmuma „The Modern Gurgenidze“. Variant, mida „sundisin“ ka Mai Narvat mängima.

Mida muutis males internet? Interneti head ja vead?

Eelmise sajandi nn Botvinniku koolkonna jaoks oli välkmale liigne tagumine kurjast. Nüüd saab seda tänu internetile iga kell taguda nõrkemiseni, mida ka uued tähed, nagu Nakamura jt harrastavad. Internet tõi male igaühele lähemale ja kindlasti suurendab harrastajate arvu. Äriliselt läheb suurimal portaalil www.chess.com väga hästi. Peale selle võimaldab internet leida lisatööd suurmeistritele, kes saavad selle abil anda maletunde või viia läbi seminare. Interneti vead on vast üldist laadi: suureneb pealiskaudsus, raske on fakte kontrollida. Males nagu ka mujal võidab see, kes suudab ennast või oma toodet paremini reklaamida. Siin ei saa kvaliteetset teenust, toodet pakkuv oma eriala spetsialist turul hakkama. Oodatakse midagi muud. Toode ei ole enam male, vaid male kaudu müüakse midagi, mida tarbija ise ei oskagi sõnastada. Selle trendi vastu ei saa ning on selge, et püramiidi tipu jaoks kvaliteetset toodet males toota ei ole äriliselt kasulik. Samas ei ole igaüks suuteline tootma meelelahutuslikku saasta a la Nakamura või a la Botez.

Mis on males sinu tugevad ja nõrgad küljed?

Karjääri jooksul on enamasti olnud probleeme avangutega, eriti mustadega mängides. Seda kompenseeris aga igas partiis elu ja surma peale mängimine, mis samas põhjustas palju ajapuudusi.

Kas on olnud elus mõni turniir, mida ei unusta?

Neid on olnud palju, viitaksin siin paarile. NSV Liidu meistrivõistluste poolfinaal Volgodonskis 1983, kust ma pääsesin edasi kõrgliigasse. Kindlasti ka minu esimene edu väljaspool Eestit – NSV Liidu juunioride valikturniiri võitmine tolleaegses Leningradis 1979. Tallinna lennujaamas oli kogu minu klass mul vastas…

Kui tähtis on partii kvaliteet? Turniiritabelis kajastuvad ju kõik võidud punktina. Ka need, mis on saadud tänu vastase eksimusele.

Spordis ja seda ka males on tähtis otsustavatel momentidel anda endast parim. Males võid eksida, aga mitte partii otsustavas faasis või turniiri otsustavas partiis. Toon siin näite tennisest. Hispaania täht Rafael Nadali statistilised näitajad ei ole paremad kui teistel. Lähemal vaatlusel aga selgus, et otsustavates geimides ja settides on ta parem, mida statistika aga ei näita. Males samamoodi. Ilma vastase eksimuseta ei ole võimalik partiid võita. Selleks aga, et vastane eksiks, tuleb talle survet avaldada. Siin loeb nii parem ettevalmistus kui ka üldine mänguoskus, kuid kõige olulisem on tahe. Võitjaks ei sünnita, aga ilma teatud psühholoogiliste omadusteta ei ole võimalik edu saavutada.

Mis muutus malemaailmas pärast NSV Liidu lagunemist?

Malele oli see suur kaotus. Mingil määral aitas Ida ja Lääne vastasseis hoida sportlikku male autoriteeti üleval. Konflikt on kadunud. Lagunes kohe ka Maailma Karikasari, mis minu jaoks oli väga suur tagasilöök. Eestis unustati mind kohe ja kahjuks olin ma liiga aeglase reageerimisega nagu tavalisele eestlasele kohane ning ise drastilisi käike ette ei võtnud.

Miks USA?

Mul läks kümme aastat, enne kui nagu paljud maletajad endisest NSV Liidust emigreerusin minagi (küll ajutiselt) USAsse. Minu tippaeg oli siiski juba möödas. Naiivne arvamus, et leian endale koha vabas Eestis, maksis valusasti kätte.

Kuidas suhtud Magnus Carlseni otsusesse tiitlist loobuda?

Alguses suhtusin sellesse negatiivselt, kuna olen võib-olla liigselt vanas koolis kinni, kus eeldati, et suure eduga peab kaasnema ka suur vastutus. Magnus nagu võlgneks kellelegi midagi, olles maailmameister. Nüüd aga suhtun sellesse väga positiivselt. Miks ta peakski joonduma mingi süsteemi järgi, mille juhtimises ja finantseerimises prevaleerib siiamaani halvamaiguline korruptiivne õhkkond.

Kui palju pead praegu vajalikuks aastas turniiridel mängida?

Ise ma ei pea enam üldse vajalikuks malet mängida. Seenioride võistkondlikel maailmameistrivõistlustel olen viimased aastad kolm korda osalenud USA koondise ridades. Kaks korda oleme esimeseks tulnud. Sellel suvel Itaalias jäime teiseks Inglismaa järel. Mul endal läks väga hästi, sain kuus ja pool punkti seitsmest. Samas välk- ja kiirmalet mängin teinekord heameelega.

Millest tahaksid veel rääkida? Endast males? Malest üldse?

Palju räägitakse male kasulikkusest lapse mõtlemise arendamisel. See teema on väga hästi läbi uuritud. Eelkõige miks just male, aga mitte mõni muu tegevus, sobib kõige paremini seda rolli täitma. Siin pean ainult kaasa tundma Eesti ametnikele, kes pole siiani projekti Male koolis Eestis lasknud käivitada. Male treenib teatud omadusi ka täiskasvanul. Meile ei õpetata koolis, kuidas mõtelda. Males aga ei saa olla edukas ilma mõtlemiseta. Mõtlemisega, mis loob midagi uut, mitte ainult ei kopeeri. Iga uus maailmameister peab lisama midagi uut, et võita. See kehtib samuti igasuguse muu inimtegevuse kohta. Eriti tänapäeval, kus IT muudab meie elu nagu lihtsamaks, aga samas ka keerulisemaks. See, kes suudab maleülesannet lahendada, peaks hakkama saama ka teiste ülesannetega.

Lõpuks palun üht sinu partiid sinu kommentaaridega.

Leonid Jurtajev (2360) – Jaan Ehlvest (2460)

Volgodonsk 1983

A08

1. e4 c5 2.Rf3 e6 3. d3 Rc6 4. g3 d5 5. Rbd2. Tänapäeval on rohkem moes 5. Le2 Rf6 6.Og2 Oe7 7. 0-0 0-0 8. e5 Rd7 9. c4 b5!? 10. c:d5 e:d5 11. Rc3 Rb6 12. R:b5 a6 Notkin – Ehlvest, Tallinn 2022 P. Kerese mälestusturniir kiirmales. 5. …Od6 6. Og2 Rge7 7. 0-0 0-0 8. Ve1 Oc7! Kogu see süsteem oli mulle teada tänu minu treeneri Tõnu Truusi heale tuttavale Moskva treenerile Vladimir Jurkovile, kes mind aeg-ajalt avangulise ettevalmistusega samuti aitas. 9. c3 a5 10. a4 b6 11. e5 Oa6 12. d4 c:d4 13. c:d4 b5. Must on saanud avangust hea seisu. Etturistruktuur meenutab prantsuse kaitset, mis oli minu esimene avang, mida Tallinna Malekoolis mängisin. 14. Rf1 b:a4 15. Re3 Vb8 16. V:a4 Ld7 17. h4.

 

Minu vastane oli tuntud rünnakumängija ning viimase käiguga valmistab ta ette aktsiooni kuningatiival. 17. …Vb4 18. Va3 Vfb8 19. h5 h6 20. Vc3. Enne otsesele rünnakule asumist viib valge vankri c-liinile. 20. …a4 21. Rg4 Rf5.

 

Valge ei saa ilma kahinguteta oma seisu tugevdada. 22. O:h6. 22. Lc2? Rc:d4 23. R:d4 R:d4 -+ 22. …R:h6 23. Rf6+ g:f6 24. Lc1. Nüüd selgub valge 20. käigu mõte. 24. …Vc4 25. L:h6 Le7.

 

See käik ei ole tugevaim, kuid piiratud ajakontrolli juures oli raske otsustada. 25. …f:e5, sest pärast 26. Rg5 on mustal võimalik lihtsalt võtta 26. …R:d4! Seda näitab muidugi Stockfish. Tol ajal arvuteid ei olnud ja praktilises partiis oli soov mängida ohutumalt. 26.Ve4!

26. e:f6 Lf8 27. Lg5+ Kh8 28. Rh4 Lg8 29. Lh6+ Lh7 30. Lg5 Vg8 31. Rg6+ f:g6 32. V:e6 ja nagu ikka Stockfishi arvates on seis võrdne. 26. …R:e5. Olin selle kaitsekäiguga partii ajal väga rahul. Pärast 26. …d:e4 27.Rg5 f:g5 28. O:e4 f5 29. e:f6 Lf7 30. L:g5+ Kh8 31. Lh6+ Kg8 32.Lg5 ja partii lõpeks viigiga. 27. d:e5? 27. R:e5 d:e4 28. R:c4 (28. O:e4 f5 -+) 28. …f5 ja musta paremus tundub olevat otsustav. Arvuti aga näitab, et pärast 29. Oh3! on seis võrdne. 27. …Lf8! Mustal on nüüd tänu löögile R:e5 neljas rida kaitstud ning valge rünnak peatatud. 28. L:f8+ K:f8 29. Ve:c4 O:c4 30. e:f6. Minu vastane teeb minu ajapuuduses kiiresti kõige loogilisema käigu, kuid see juba kaotab. Ainuke käik oli 30. Of1! Oa5 31. Va3 Vb4 32. O:c4 d:c4 33.Kg2 ning mustal on ainult väike paremus. 30. …V:b2 31. h6 Od8! See käik jäi valgel kahe silma vahele. 32. Re5 O:f6 33. Rd7+ Ke7 34. R:f6 K:f6 35. g4 Vb3 36. g5+ Kg6 37. Oe4+ f5 38. g:f6+ K:f6 39.Vc1 a3 40. Kg2 a2. 0:1.

Partii, mis näitas minu head vormi sellel turniiril. Pääsesin sellest poolfinaalist NSV Liidu meistrivõistluste finaali. Mida see omal ajal tähendas? NSV Liidu meistrivõistluste finaal oli tol ajal nagu tänapäeva superturniir, mitte igaüks sinna ei pääsenud.

Merike Rõtova

Autorist:

RÕTOVA, Merike (sündinud 19. VIII 1936) on maleveteran ja -publitsist. Koostanud maleraamatuid, kirjutanud malest erinevates meediaväljaannetes, rääkinud malevõistlustest raadios.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid