menüü

Au Ukrainale!

Miski ei kao ega teki,

vaid muudab kuju ja olekut.

Ka kurjus ei kao ega teki

ega kuuluta enda taastulekut.

Äkki ta lihtsalt on kohal

nii relva kui sõnaga – kõigega.

Laiutab maailma kohal

ja õiendab arveid õigega.

See on Leelo Tungla luuletuse algus, mille ta südamevaluga kirjutas, kui 24. veebruari varahommikul kurjus oli kohal nii relva kui sõnaga. Oli alanud Venemaa agressioon vaba maa vastu. Ja sellest päevast jälgime vahel lausa tund-tunnilt, kuidas Ukraina suudab vastu panna. Helistame kohale jäänud tuttavatele Ukrainasse ja isegi imestame, kui optimistlikud nad on. „Me võidame, mis ka ei juhtuks, kui palju ka aega ei läheks,“ kinnitavad nad.

Nii ütles ka Ukraina suurmeister Igor Kovalenko, keda meie maletajad tunnevad Urmas Randma korraldatud Pühajärve turniiridelt. Ta on Kiievis, kuna peab aitama vanemaid inimesi, kes sealt lahkuda ei saa. Tema kolm venda on läinud territoriaalkaitsesse. Ka temal on püss. Postitasin oma Facebooki lehel tema videoesinemise, mida siin kordan.

https://www.youtube.com/watch?v=z-KXaUGjzik

Ukraina suurmeister Igor Kovalenko. Arhiivifoto.

Urmas Randma, kes lisaks Pühajärve turniiridele korraldab nüüd ka malevõistlusi Saaremaal, tahab tänavu juunis järjekordsele turniirile Kuressaares kutsuda ka Igor Kovalenko. Kui tore oleks, kui sõda oleks Ukraina jaoks õnnelikult läbi, suurmeister tuleks kohale, saaksin temaga teha intervjuu. Esialgu on see vaid soovunelm. Praegu ei tea ju, mis toimub kolme päeva pärast, rääkimata siis kolmest kuust.

Tahan siia artiklisse koondada käimasoleva ränga sõja ja maletajatega seotud materjalid. Suur osa nendest on paljudel juba loetud, kuid see artikkel jääks nagu omamoodi ajastu koonddokumendiks, mis hiljem lugedes annaks pildi vastukajadest toimuvale sõja algusperioodil.

Loomulikult on vene agressioon leidnud vastukaja kogu maailmas. Maleteema on jõudnud isegi ajalehte The New York Times. Pikemas artiklis „Male distantseerub Venemaast“ võetakse kokku, mis on juhtunud maleelus pärast sõja algust. Eelkõige võeti Venemaalt ära õigus korraldada maleolümpia, mis oleks pidanud toimuma eeloleval suvel Moskvas. Kuid on muidki kõnekaid detaile. FIDE-t juhitakse juba aastaid Venemaalt, rahastatakse Vene riigifirmade rahaga. FIDE president on praegu Arkadi Dvorkovitš, endine Venemaa asepeaminister, kes justkui peaks olema Putini meelne. Aga ei, see kõik ei takistanud FIDE-t vastandumast sõjale, alustamast distsiplinaarmenetlust Putinit toetanud vene suurmeistri vastu. Ja nagu kirjutab The New York Times tegema neid otsuseid oma Venemaa kodukontoritest.

https://www.nytimes.com/2022/03/03/world/europe/chess-russia-ukraine-war.html?smtyp=cur&smid=

Kui juba juttu on Sergei Karjakinist, siis käimasolevast sõjast rääkides ei saa kahjuks mööda minna tema kirjast president Putinile. Tegemist on maailma ühe juhtivama suurmeistriga. 2016. aastal mängis ta üpris tasavägiselt maailmameistri matši Magnus Carlseniga, kaotades alles lisapartiidega. Pärit on ta Ukrainast, kust ta 2009.a. asus elama Venemaale. Ta on toetanud Putini kõiki ettevõtmisi, sealhulgas ka Krimmi annekteerimist. Ei viivitanud ta nüüdki oma suhtumise avaldamisega juba sõja esimestel päevadel:

„Lugupeetud Härra President Vladimir Vladimirovitš. Pöördun Teie poole sellel keerulisel ajal, kui meie maa eesotsas Teiega võitleb Donbassi ja Luganski rahuliku vene elanikkonna ohutu elu eest. Võitleb Ukraina demilitariseerimise ja denatsifitseerimise eest sealse valitseva režiimiga, mis on seadnud ohtu kogu Euroopa ja meie maa oma poliitiliste eesmärkide ja ambitsioonide nimel.

Ma jälgin tähelepanelikult läbiviidavat erioperatsiooni maal, kus möödus minu lapsepõlv, kus ma õppisin mängima malet ja kus seniajani elavad minu sugulased. Pikad kaheksa aastat ootasime me lootusrikkalt pääsu lõpututest tulistamistest ja inimohvritest, lõputust genotsiidist ikka veel tegutseva Kiievi režiimi poolt.

Väljendan Teile, meie juhile, täielikku toetust Venemaa, meie paljurahvuselise vene rahva huvide kaitsmisel, ohtude kõrvaldamisel ja rahu kehtestamisel!

Soovin kõigi Teie poolt meie vapra armee ees püstitatud ülesannete kiireimat täitmist.

Lugupidamisega Sergei Karjakin.“

See kiri tekitas malemaailmas põlgust kirja autori suhtes, kes sisuliselt toetab ja õhutab sõjategevust. Rahvusvahelistele turniiridele tal enam pääsu ei ole. „Suurim häbi malemaailmas. Sündinud ukrainlasena, nüüdseks muutunud vene prostituudiks…“ kirjutas saksa suurmeister Georg Meier Twitteris. Facebookis kirjutas kommentaariks maailma üks parimaid naismaletajaid ukrainlanna Anna Muzõtšuk: „Venelased tegutsege! Kui usute valeinfot, siis inimesed surevad.“

Ja on venelaste hulgas neid, kes tegutsevad. 44 Venemaa tuntud maletajat pöördusid avaliku kirjaga president Putini poole öeldes, et „meil on talumatult valus jälgida meie inimestega toimuvat katastroofi.“

Veel seisab kirjas: „Oleme vastu igasugusele sõjalisele tegevusele Ukraina territooriumil ja kutsume üles viivitamatule relvarahule ja konflikti rahumeelsele lahendamisele dialoogi ja diplomaatiliste läbirääkimiste teel. Oleme Venemaa eest mänginud nii individuaalturniiridel kui ka võistkondlikel võistlustel, mis on eriline au. Oleme kindlad, et male ja sport peaksid inimesi ühendama. Meie riik on andnud endast parima, et korraldada kõige keerulisemaid ja mainekamaid rahvusvahelisi üritusi isegi 2020.a. pandeemia haripunktis.

Male õpetab vastutama oma tegude eest, iga liigutus on tähendusrikas ja eksimus võib viia saatusliku olukorrani, kust tagasi enam ei saa. Nendel traagilistel päevadel mõtleme kõigile inimestele, kes on sattunud keset seda kohutavat konflikti. Jagame oma Ukraina kolleegide valu ja kutsume üles rahule. Ukraina malemeeskond on valitsev Euroopa meister võistkondlikus males ja sarnaselt meiega üks maailma tugevamaid võistkondi. Oleme mänginud nendega kümneid matše ja sadu partiisid. Meie jaoks on aus konkurents alati olnud poliitikast kõrgem ja ukrainlased jagavad seda tunnet. Palume teil säilitada vastastikuse austuse võimalus mõlema riigi meeskondade, mängijate ja inimeste vahel. Me toetame rahu. Lõpetage sõda!“

Pöördumisele on alla kirjutanud enamus Venemaa parematest mängijatest: esimesena hiljuti Magnus Carlseniga MM-tiitlimatši mänginud Jan Nepomnjaštši, tema järel naiste kiirmale maailmameister Aleksandra Kostenjuk, suurmeistrid Aleksandr Halifman, Daniil Dubov, Pjotr Svidler, Andrei Jessipenko, Valentina Gunina, Polina Šuvalova jt. Küll aga pole seda pöördumist toetanud eksmaailmameister Anatoli Karpov ja loomulikult pole sellel ka Sergei Karjakini allkirja.

 

Aleksandra Kostenjuk – kuvatõmmis Facebookist.

Aleksandra Kostenjuk kirjutab Facebook`is: „Praegu pole öelda enam midagi, sest see, mida tahaks öelda, on keelatud Vene Föderatsiooni presidendi ukaasiga 4. märtsist 2022.“ Teatavasti ähvardab Venemaal Ukrainas toimuva sõjaks nimetamise eest vangistus.

Belgradis viibiv vene suurmeister Aleksandr Grištšuk ütles sealsel pressikonverentsil: „Minu arvates on see, mis me Venemaal teeme, väga vale. See on minu jaoks äärmiselt valus ja ma loodan väga, et see lõpeb.“

Pühajärve turniiridelt meile hästi tuttav suurmeister Dana Reizniece-Ozola on juba aasta aega FIDE tegevdirektor. Ta tegutseb väga aktiivselt, organiseerides malelist tegevust maailma eri paikades. Ukrainas peetava sõja puhul on ta oma postitustes Venemaa agressiooni igati hukka mõistnud. Võib arvata, et ka temal oli oma osa, et FIDE Venemaa ja Valgevene suhtes jõulised otsused vastu võttis. Ta kirjutab:

„Sõda ei ole normaalne. Jõhkrad mõttelagedad agressorid kasutavad oma kurjemaid instinkte tsiviliseeritud maailma reeglite eiramiseks ja inimestelt elu võtmiseks. Nad leiavad endale alati õigustuse ja ei muuda meelt. Kui just muu maailm ja terve mõistus ei sunni neid seda muutma.“

Rahvusvahelisel naistepäeval organiseeris Dana internetis turniiri Ukraina naismaletajate toetuseks.

Ukraina naissuurmeistrid. Reklaamfoto.

Pildil näeme kolme maailma naiste male tippu kuuluvat Ukraina maletajat: õed Anna ja Maria Muzõtšuk ja Anna Ušenina. Eksmaailmameister Anna Ušenina on mänginud ka Urmas Randma korraldatud Saaremaa malefestivalil. Praeguse sõja alguses oli ta oma kodulinnas Harkivis. Teame ju, et just see linn on olnud venelaste suurte pommirünnakute tallermaa. Loodame, et Anna on suutnud õigel ajal varjuda ja kui õudused kord lõpevad, näeme teda jälle Eestis maletamas.

Protesti Vene invasiooni vastu väljendatakse mitmeti. Ka tänava nimede muutmisega. Mart Tarmak on postitanud pildi jalutuskäigult Vilniuses, kus Venemaa saatkond asub nüüd Ukraina kangelaste tänaval.

 

Ukraina kangelaste tänav Vilniuses. Foto Mart Tarmak.

Erinevalt FIDE-st tegutseb Rahvusvaheline Kirimaleföderatsioon aeglasemalt. Serverist eemaldati küll kohe vene ja valgevene lipud, lükati edasi mõne sel aastal algama pidanud võistluse tähtajad. Esialgu oli see kõik. Siis tuli teade, et ICCF on Punasele Ristile Ukraina toetuseks üle kandnud 2000 eurot. ICCFi Facebook`i lehel aga kirimaletajad pahandavad, miks ei võeta vastu konkreetsemaid otsuseid Venemaa ja Valgevene kirimaleliitude edasise tegevuse suhtes.

Mulle läks hinge Poola kirimaletaja Ryszard Probola postitus: „Kallid sõbrad, ma elan 20 km Ukraina piirist. Meie linna läbivad tuhanded inimesed (enamikus naised ja lapsed). Male jaoks pole mul enam mingit aega. Ma aitan neid, kes põgenevad. Ma näen hirmust nutvaid emasid ja terrori peegeldust nende laste silmades. Üks ema näitas mulle videot tema puruks pommitatud kodumajast. ICCF, ärka üles! See on sõda, mis toimub meie idanaabrite juures, süütud inimesed hukkuvad. ICCF, tee sedasama, mida teevad teised spordiorganisatsioonid.“

Olen siia kirja pannud üksikuid reaktsioone praegu Ukrainas toimuvale. Oleks tore, kui kommentaaridesse lisatakse neid veelgi.

Alustasin Leelo Tungla luuletuse tsiteerimisega. Lõpetan sama luuletuse lõpuridadega:

Ärevalt arvuti avad –

lootus ei taha veel kustuda…

Seda, et peagi on kevad,

isegi raske on uskuda.

Merike Rõtova

Autorist:

RÕTOVA, Merike (sündinud 19. VIII 1936) on maleveteran ja -publitsist. Koostanud maleraamatuid, kirjutanud malest erinevates meediaväljaannetes, rääkinud malevõistlustest raadios.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid