menüü

Nona gambiit ehk Nona Gaprindašvili versus Netflix

Mõned kuud tagasi võis mitmetest meedia väljaannetest teada saada, et kunagine naiste malemaailmameister Nona Gaprindašvili on andnud voogedastusplatvormi Netflix kohtusse, kuna leiab, et tema kohta on seriaalis „Lipugambiit“ esitatud valeandmeid ja nõuab ei enam ega vähem kui viit miljonit USA dollarit.

 

Nona Gaprindašvili. Naiste malemaailmameister 1962-1978. Arhiivifoto.

Ausalt öeldes ma natuke kehitasin õlgu, et kunagine lugupeetud maailma naiste esimaletaja on otsustanud pahandada seriaalis (või selle aluseks olnud raamatus) paari tema kohta esitatud väite üle. Kehitasin õlgu, sest malemaailmas (kui ainult sellega piirduda) juhtub kogu aeg midagi olulisemat.

Suur oli minu imestus, kui minu kätte juhtunud Hollandis ilmuva maineka ja igati soliidse inglisekeelse maleajakirja New in Chess viimases numbris leidsin sellele teemale pühendatud artikli pealkirjaga „Nona gambiit“, pikkusega kolm lehekülge. Kaunis palju ruumi siiski. Ajakiri oli ilmunud vahetult enne Magnus Carlseni ja Jan Nepomnjaštši MM-matši ning loomulikult oli käesoleva aasta tähtsaimale malesündmusele pühendatud palju rohkem lehekülgi. Ja üldse oli ajakirjas nagu ikka küllaldaselt huvipakkuvat malematerjali, mis minu jaoks Gaprindašvili loo varju jätsid.

Mõneks ajaks tõmbas MM-matš tähelepanu endale. Kuigi matš jäi seekord kahjuks ühepoolseks ja kulges valitseva maailmameistri vaieldamatu ülekaalu all, oli see siiski male. Kui see lõppenud oli, võtsin ajakirja uuesti kätte ja lugesin artikli „Nona gambiit“ veelkord läbi. Gaprindašvili nõudmistesse suhtun senini kahtlevalt. Huvitas rohkem, mida seriaalile ette heidetakse. Olin kõike seitset osa suure huviga vaadanud ja teadsin, et see oli kogu maailmas laialdast tähelepanu pälvinud. Beth Harmoni lugu Anya Taylor-Joy suurepärases esituses jälgisid nii maletajad, aga ka need, kes käikegi ei tundnud. Oli heameel kuulda, et tänu sellele seriaalile malest jälle laialdasemalt kõneldi.

Mõtlesin, kas mitte seda artiklit tõlkida, aga kuna seal on niipalju üldiselt teada olevat, siis piirdun vaid mõningate kohtade refereeringuga. Milles siis Gaprindašvili tunneb ennast solvatud või lausa häbistatud olevat? Filmi lõpus, kus Beth Harmon tuleb Venemaale ja turniiripartiis võidab vene suurmeister Borgovi, juhib diktor teda tutvustades tähelepanu sellele, et ta on naine. Ja lisab, et naismaletajaist on tuntum Nona Gaprindašvili, aga tema on ainult naiste maailmameister ja pole meestega malelaua taga kohtunud. See koht läkski Gaprindašvilile hinge. Tõepoolest, ta oli meeste turniiridel mänginud. Kui edukalt, see on ise küsimus. Igatahes pole ta tulemused võrreldavad hilisemate Judit Polgari või praegugi tippmeesmaletajate turniiridel osaleva hiinlanna Hou Yifani tulemustega. Kuigi ta oli esimene naine, kellele FIDE andis suurmeistri tiitli. Samas on aga kummaline astuda välja (ja seda lausa kohtu teel) ühe filmitegelase sõnade vastu. Paljugi mis sõnad raamatutes, filmides või mis iganes kunstiteoses kellegi tegelase suhu on pandud.

Tõsisemalt võetav on Gaprindašvili mure sellepärast, et teda on venelaseks peetud. Ta on grusiinlanna ja tuletab meelde, kuidas Gruusia pidi nõukogude perioodil Venemaa ülemvõimu all kannatama. See on eriti meile siin Eestis mõistetav. Tuli ju nii mõnelgi eestlasel, kes tol ajal Lääne maailma reisima pääses (palju neid ju polnud!) seal oma rahvust seletada ja tõestada. Kurb tõdeda, aga Lääne-Euroopas nimetati Nõukogude Liitu tihti lihtsalt Venemaaks ja kõiki selle elanikke venelasteks. Nii et kahjuks pole selles midagi imelikku, kui filmitegelased seda teevad, tollal oli see kombeks.

Ajalehele The New York Times loost rääkides on Gaprindašvili väitnud, et ta pöördus Netflixi poole palvega eemaldada tema kohta öeldu, aga Netflix pole vastanud. Selgituses samale ajalehele on Netflix kinnitanud, et peab Nona Gaprindašvilist ja tema legendaarsest maletaja karjäärist väga lugu, aga tema nõudeid peab tähtsusetuiks ja kohtus asub Netflix ennast jõuliselt kaitsma.

Vaadeldavas ajakirjas New in Chess ilmunud artiklis peatutakse pikemalt California Ülikooli õigusteaduse professori Eugene Volohhi arvamustel, milliseks kohtuprotsess võib kujuneda. Professori arvates on igale Gaprindašvili esitatud süüdistusele võimalik leida vastuväide. Süüdistuses on näiteks ka väike nii-öelda apsakas, mida oleks targem olnud vältida. Beth Harmoni Moskvas käik oli aastal 1968. Gaprindašvilil on kirjas, et selleks ajaks oli ta mänginud paljude meesmaletajatega, sealhulgas kümne suurmeistriga, teiste seas ka tulevase maailmameistri Viswanathan Anandiga. Viimane aga polnud sel aastal veel sündinudki. Kui pooled ei jõua vastastikusele kokkuleppele ja protsess tõesti toimub, siis mõlema poole advokaatidel materjali sõnasõjaks on. Võib arvata, et Netflixi võimalused häid advokaate palgata pole halvad. Eks Gaprindašvili loodab viiele miljonile dollarile. Kui praegu 80-aastane vanaproua selle raha tõesti saaks, elaks ta muidugi elulõpuni lahedasti ära.

Vesteldes hiljutise Pühajärve Rahvusvahelise kiirturniiri ajal Saksamaa suurmeistri Daniel Fridmaniga tuli juttu Gaprindašvili rahanõudest. Fridman hüüatas emotsionaalselt: „Ta ei saa sentigi!“ Hullem, kui ta peab veel kohtukulud kandma. Jõudsime suurmeister Fridmaniga samale seisukohale, et ega Gaprindašvili selle meediakäraga hetkelise koha pärast seriaalis endale head ei teinud.

Mina aga mõtlen, et võib-olla ta tahtiski korraks jälle tähelepanu pälvida. Sest kui aus olla, pole palju neid, kes mäletavad, kes oli naiste malemaailmameister umbes pool sajandit tagasi. Nüüd aga paikneb ta jälle tähtsate väljaannete veergudel, sealjuures on muidu peamiselt tippmalele pühendunud ajakirjas New in Chess ikkagi sellele kaasusele tervelt kolm lehekülge antud. Artikkel „Nona gambiit“ lõpeb lõiguga „Maletajate huvides“. Selles on ära toodud Euroopa Maleliidu presidendi Zurab Azmaiparašvili arvamus. Temagi on rahvuselt grusiin, sealjuures Nona Gaprindašvili sõber ja peab kunagisest maailmameistrist väga lugu. Azmaiparašvili kirjutab, et juba oma ametikoha tõttu peab ta maletajaid kaitsma. Aga ta lisab ka: „See, mida Netflix ja Queen`s gambit on teinud meie armastatud mängu heaks, on hindamatu. Me peame seda austama.“

Niisiis lugu pole lõppenud: 5 miljonit dollarit või mitte midagi. Eks näis.

The show must go on.

Merike Rõtova

Autorist:

RÕTOVA, Merike (sündinud 19. VIII 1936) on maleveteran ja -publitsist. Koostanud maleraamatuid, kirjutanud malest erinevates meediaväljaannetes, rääkinud malevõistlustest raadios.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid