menüü

45 aastat Eesti eest malelaua taga

Järgmine maleolümpia on plaanis pidada 2022. aastal Moskvas. Täpsemad kuupäevad on minule teadmata, aga arvatavasti augustikuus.

Eesti 2020 MV paremusjärjestuse põhjal kuuluvad võistkonda Kaido Külaots, Kalle Kiik, Aleksander Volodin, Andrei Šiškov ja Kirill Chukavin. Ühtlasi võiks see olla ka laudade järjekord, väärtustamaks Eesti meistrivõistlustel saavutatud tulemusi. Teen põgusa kokkuvõtte oma esimesest esinemisest Eesti malevõistkonnas.

Esimest korda õnnestus mul Eestit võistkonnaliikmena esindada 1977. aasta üleliidulistel noorsoomängudel Moskvas. Osaleda said mängijad sünniaastaga 1958 ja hiljem.

Jaan Ehlvestile oli varasemate heade tulemuste põhjal tagatud liidriroll. Võistkonna laudadele 2–4 pääsemiseks korraldati 1977. aasta maikuus 10 mängija osavõtuga valikvõistlus, mis õnnestus mul noorimana võita. Roger Liiv oli teine ja Andrus Talihärm kolmas. Koha eest võistkonnas võitlesid kõik tugevamad tolleaegsed noormängijad peale Jaan Narva.

Valter Heuer kirjutas ajakirjas „Kehakultuur“ MALE nr 4 1977: „Eesti koondis sai esimese kaotuse osaliseks juba enne turniiri algust: mängima ei lastud praegust meie staažikamat noormaletajat, Moskvas treeneriametit õppivat Jaan Narvat.“

Nüüd, mõni nädal tagasi, Jaaniga vesteldes ei suutnudki me tuvastada, mis põhjused seal olid. Eks „ärategemine“ on ikka „kuulunud asja juurde“.

Punkte saadi järgnevalt: 1. mk Jaan Ehlvest (1,5 punkti kuuest partiist), 2. Kalle Kiik (3p täitis mk normi), 3. Roger Liiv (3,5p täitis mk normi), 4. Andrus Talihärm (1p), 5. Luise Ševtšenko (2,5p) ja 6. Ülle Talas (4,5p). Võistkond saavutas 10. koha.

Meenub üks vahejuhtum võistkonna esmasaabumisest võistluspaika. Meie võistkonna liikmeid tõttas reipal sammul kättpidi tervitama meile tundmatu eakas mees, kes soovis meile 10. kohta (nagu mainitud, nii ka läks). Hiljem selgus, et tegemist oli Isakas Vistaneckisega (1910–2000), kes mängis juba 1930. aasta Hamburgi maleolümpial Leedu võistkonnas.

Nüüd eelseisva maleolümpia juurde.

Minul on ootused kõrged. Üritan teha maksimaalselt hea tulemuse individuaalselt ning samuti toetada võistkonda. Arvan, et kogemusel on äärmiselt tähtis roll, eriti võistkonnavõistlustel. Optimismi sisendavad ka minu korralikud tulemused treenerina.

Mind on toetanud Taali Mesila, Madis Staub, Eesti Maleliit ja Eesti Kultuurkapital – aitäh! Siiski olen endiselt olukorras, kus mul puuduvad konkurentsivõimelised treeninguvahendid.

Kui kellelgi oleks huvi toetada minu ettevalmistust, siis seda saab teha annetades minu kontole.

Kalle Kiik

EE502200001108931326

Swedbank AS, 8 Liivalaia Street

15040 Tallinn, Estonia

SWIFT/BIC code HABAEE2X

Selgitus: maleolümpia

Soovin, et Eestis taastuks pikkamööda malekultuur, mis oleks 20. sajandi parima sportlase Paul Kerese vääriline.

Kaasautor

Autorist:

Siin rubriigis avaldame erinevate kaasautorite kirjutisi.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid