menüü

Fabi!

MM-pretendentide turniir Berliinis läheb maleajalukku kuldsete tähtedega. Ma ei hakka enam lõpphinnanguid andma – sest kõige paremini räägivad meeste teod. Partiid, mida nauditakse veel kaua.

Oli erakordselt pingeline ja põnev võistlus, kus veel enne kahte viimast vooru olid reaalsed võimalused võita viiel mehel – 1.-2. kohta jagasid Sergei Karjakin ja Fabiano Caruana (tänu ühe omavahelise partii võidule oleks esikoha jagamise korral olnud võitja Karjakin) 7 punktiga, neile järgnesid 3.-5. Šahrijar Mamedjarov, Aleksander Grištšuk ja Ding Liren 6,5 punktiga. Teoreetilised šansid olid kuuendal – Vladimir Kramnikul, kuid sel juhul pidanuks esikuuik lõpetama kõik 7,5 punktiga.

Mis siis kahes viimases voorus toimus?

13. voor

Teistest kiiremini jõudsid viigisadamasse So ja Karjakin. Karjakin avangus teravusi ei otsinud, seda ei teinud ka So. Mikrouuendusele reageeris venelane täpselt, vahetati vigureid ja 21. käigu järel oli laual puruvõrdne vankrilõppmäng.

Vooru parim partii oli kahtlemata Caruana ja Aronjani kohtumine. Ameerika-Itaalia topeltkodakondsusega Caruana (sellest polegi palju aega möödas, kui USAs sündinud mees mängis Itaalia lipu all) läks 9. käigul teooriast kõrvale, et lauale saada seis, kus oleks mängu algusest peale. Hiljem kasutas ta musta initsiatiivi tõrjumiseks kuningatiival plaani, mida eelmisel MM-matšil demonstreeris Carlsen. Tollal täiesti uus lähenemine on nüüd muutunud juba laialt tarvitatavaks.
Kriis tekkis lauale olukorras, kus Aronjan ohverdas g4-le viguri kahe etturi eest. Mehed olid korralikus ajahädas (Caruanal oli ca 10, Aronjanil 5 minutit), kui must oleks saanud teha fantastilise vastulöögi – ratsuohvri b4-le (huvitav geomeetria), ent see oli nii müstiline, et selle peale kumbki ei tulnud ja ega kommentaatoridki seda ilma programmideta näinud. Svidleril läksid Youtube ülekandes silmad suureks, kui nad Gustafssoniga seisu analüüsil ka arvuti appi võtsid (enamuse ajast püütakse teha tööd oma peaga, ent vahepeal kontrollitakse variante ka arvutiga üle).
Võimalus jäi kasutamata ja edasi oli Caruanal suur ülekaal, mille ta ka efektselt võidule viis.

Caruana – Aronjan (13. voor)

Mamedjarov-Grištšuk. Mõlemad mehed said aru, et viik ei sobi kummalegi ning üritasid seisu elustada... ent pikka aega tulutult. Laual oli juba lihtne viik, kui Grištšuk oma õnnetuseks hakkas otsima veel mingit võimalust. Ootamatu vastulöök tõi Mamedjarovile võidu.

 

Järgnes 34...Rxb5?? (34...Rf5) 35.e6! ja musta seis muutus hetkega lootusetuks.

Ding – Kramnik

Palju põnevust pakkunud partiis ei leidnud Kramnik õigel hetkel parimat jätku ja sitke hiinlane pääses viigiga. Lõpuks jäigi Ding Liren ainsaks meheks, kes ei kaotanud ühtegi mängu!

14. voor

Enne seda vooru juhtis Caruana poole punktiga Mamedjarovi ja Karjakini ees. Mustadega Grištšukiga pole üldse kerge... kaotuse korral oleks olnud palju variante, viigi korral rahuldanuks jälitajaid vaid võit.

Aronjan – So tegid viigi ilma sisulise mänguta.

Karjakin – Ding.

Venelasel oli võimalus saada avangust mikroparemus, kuid ta valis seisu, milles oli rohkem elu. Hiinlane tundis aga tekkinud seisus nagu kala vees ning pärast vastase viga võitis üsna kenasti etturi. Karjakin näitas end aga taas „kaitseministrina“ ja viis kahe vähemetturiga lõppmängu viigile. Lõppmängus võinuks lauale tulla palju etüüdilisi variante – see väärib kindlasti veelgi pikemat analüüsi.

Kramnik – Mamedjarov

Mamedjarovile oli vaja võitu ja ta läks seisule, kus ta võttis etturi ja oli valmis selle eest kannatama. Puhkes pingeline lahing, kus Kramnikul oli ühel hetkel ka võimalus selge paremus saada. Venitamine tõi kaasa vastulöögi, mille järel lõppmängus mängis võidule vaid must. Kramnik kaitses end siiski filigraanselt ja tegi elegantse viigi (peavariandis igavene tuli).

Grištšuk – Caruana

Selliste partiide järel peaks olema selge, et turniiri võit läks õigele mehele. Caruana enam end avangus üllatada ei lasknud. Lipud läksid vahetusse, valge sai kaksikodad, ent must asus valge tsentrietturit e5 piirama. Selle kaitsmine pani Grištšuki passiivsesse seisu.. järgnes läbimurre tsentris, lõppmäng lahkvärvi odadega, milles valgel tekkisid üllatavalt rasked probleemid kuninga kaitsmisel. Lõpus oli ameeriklasel juba palju teid ülekaalu suurendamiseks... arvuti leidis kõikjal tugevamaid lahendusi, ent haardest Caruana vastast välja ei lasknud.
Lõpus võis ta ka viiki pakkuda, sest teiste partiide lõppemise järel kindlustanuks viik esikoha, ent pealtvaatajate rõõmuks viis Caruana partii võiduka lõpuni.

Ülar Lauk

Autorist:

LAUK, Ülar (sündinud 14. VI 1968 Võrus) on maletaja, maletreener ja -ajakirjanik. 2007. aastal rahvusvahelise meistri tiitli pälvinud Ülar on Eesti meistrivõistlustel võitnud hõbeda (1992) ja 3 pronksi (1994, 2003, 2007). Ülar on mitmete maleraamatute autor ja toimetaja ning kirjutanud malest paljudele meediaväljaannetele.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid