menüü

Kes te olete, suurmeister Lev Yankelevich?

Te mängite paaril viimasel aastal üsna tihti Eestis. Olete Saksamaalt?

Olen seal kasvanud ja suurema osa elust ka elanud. Nii et FIDE arvestuses mängin Saksa lipu all. Aga elan ma praegu juba kuuendat aastat Viinis. Käin seal ülikoolis: Wirtschaftsuniversität Wien. On jäänud veel paar kuud, siis saan magistrikraadi.

Kas hakkate tööle erialal või saab teist professionaalne maletaja?

Ikka erialast tööd otsin. Malet muidugi mängin edasi.

Lev Yankelevich. Foto Merike Rõtova.

Kuidas on Saksamaal korraldatud malealane töö laste ja noortega?

Sõltub, kas kohapeal on maletreener või vähemalt keegi, kes oskab või tahab malet õpetada. Meie pere elas Luksemburgi piiri lähedal väikelinnas Bernkastel-Kues. Ema ja vanaisa õpetasid mulle varakult käigud selgeks, aga ega nad midagi muud eriti ei osanud õpetada. Õnneks tegutses tollal meie linnakeses maletreener, kellel oli kaks gruppi, lapsed ja täiskasvanud. Ütlen õnneks sellepärast, et nüüd ta enam ei tööta ja selles linnas pole lastel kuskilt maleõpetust saada. Eks Saksamaa suurtes linnades on teistmoodi. Viidi mind siis kaheksa- või üheksa-aastaselt selle treeneri juurde. Selgus, et lastegrupis võitsin kohe kõik ära. Treener pani mind täiskasvanutega ühte gruppi ja nii jäigi. Lasteturniiridel mängisin üldse vähe. Saksamaa on ju suur ja pääs maa noorte meistrivõistlustele keeruline, tuleb läbida neli eelturniiri. 11-aastaselt tegin selle kadalipu läbi ja pääsesin kuni 12-aastaste Saksamaa meistrivõistlustele. Jäin seal neljandaks, kolm esimest pääses edasi MMile. Rohkem ma Saksamaa noorte tiitlivõistlustel ei mänginud.

Jätkasite täiskasvanute turniiridel ja seda edukalt, kuna olete suurmeister. Millal ja kui vanalt selle normi täitsite?

Esimest korda 22-aastaselt 2019.a. Aga normi tuleb täita ju mitu korda. Lõplikult sain asjad korda kaks aastat tagasi, nii et FIDE kinnitas mind suurmeistriks 2022.a.

Tahan öelda, et minu suurmeistriks saamisel on olnud oluline osa maleraamatutel. Esimene oluline raamat, mis mulle kätte sattus ja mind kui maletajat kujundas, oli saksakeelne Alehhini partiide valimik. Nende partiide abil hakkasin taipama malemängu olemust. Mäletan, millise vaimustusega vaatasin Mihhail Tali ja Rašid Nežmetdinovi partiisid. Olen palju lugenud Viktor Kortšnoist, turniiridele võtsin kaasa mõne raamatu temast, see otsekui innustas mind mängima. Naudin kõike, mida malest ja maletajatest on kirjutanud Genna Sosonko.

Pean ütlema, et olete tänapäevasel internetiajastul isegi mõnevõrra erandlik maletaja. Teen juba aastakümneid intervjuusid maletajatega. Üheks mulle oluliseks küsimuseks, mida esitan, kuna ka ise olen suur raamatusõber, on küsimus maletajate lemmikmaleraamatutest. Üha enam tunnen tõrjuvat vastust, et miks ma seda pärin, internetis ju kõik olemas. Siiski mingi teos enamikul ikkagi meenub. Teie aga hakkasite maleraamatutest ise rääkima.

Minu jaoks on need tähtsad. Minu isiklikus raamatukogus on üle saja erinevates keeltes raamatu.

Aga internet?

Internetti võib suhtuda kahte moodi. Alguses olin nagu kõik väga rõõmus, et nii palju infot on korraga lahedasti kättesaadav. Aga üha enam hakkab mulle tunduma, et seda infot on ülearu palju. Ja et see kõik on kättesaadav ka konkurentidele.

Kui läksite Viini elama, kas hakkasite osalema ka Austria maleelus?

Mingil määral. Mul oli seal ju maletajate hulgas ka varem sõpru. Turniiridel mängin endiselt Saksamaal, aga osalen rahvusvahelistel turniiridel kogu Euroopas. Kahjuks Euroopast kaugemale pole saanud.

Budapest on Viinile lähedal. Kas käisite ka maleolümpiat vaatamas?

Paar viimast päeva. Muide, võin Austria meeskonna, õigemini selle ühe liikme kohta midagi huvitavat rääkida. Mis te arvate, kuidas sõitis Austria meeskonna esimese laua mängija Budapesti?

Kuidas sõitis? Autoga? Rongiga? Laevaga piki Doonaud?

Oh ei, ta läbis 300 km Viinist Budapesti jalgrattaga.

Super! Kes on olnud teie lemmikmaletajad, malelased eeskujud nii minevikust kui ka tänapäevast?

Minevikust juba mainitud Alehhin, Tal, Nežmetdinov, Kortšnoi. Aga praegu elavatest on esimene, keda nimetaksin India maletaja Arjun Erigaisi. Ta mängis ka olümpia open-turniiri võitnud India meeskonnas.

Ja oktoobri alguses avaldatud FIDE reiting-listis on ta aukartust ärataval kolmandal kohal Magnus Carlseni ja Hikaru Nakamura järel. Gukesh, kellest seoses läheneva MMmatšiga palju räägitakse, on selles nimekirjas alles viies. Kui juba jutt läks India malele, siis mida teie arvate Gukeshist ja tema võimalustest eeloleval matšil?

Kui jutt läks India malele, siis räägiksin kõigepealt Viswanathan Anandist. Enne teda oli India tavaline malemaa, kus malet muidugi mängiti, aga mitte rohkem kui paljudes teistes maades. Kõik muutus, kui 2000. a. Anandist sai maailma esimaletaja. Ta kaitses oma tiitlit korduvalt, kuni kaotas selle 2013. a. tiitlimatšis Magnus Carlsenile. Kuid tänu Anandile male populaarsus kasvas Indias tohutult, üha enam lapsi tuli male juurde. Anand ise on Indias väga hinnatud. Olen veendunud , et just tänu Anandile ja tema maletegevusele India oligi nii edukas käesoleva aasta maleolümpial. Oma tugevuselt oleks ta kindlasti võinud India meeskonnas mängida, aga võib-olla ta ei tahtnud olla kolmanda laua mängija. Pealegi kui on peale kasvanud terve plejaad noori edukaid suurmeistreid, teiste hulgas Gukesh.

Mis puutub Gukeshi, siis korra olen temaga mänginud, turniiril Portugalis 2020.a. Viik. Siis ta oli veel päris laps. Eks ta nüüd 18-aastasenagi on ülinoor tiitlipretendent. Teate, mina olen selles matšis Ding Lireni poolt.

Jah?

Jah, ma tean, et Gukeshi šansid on suuremad, aga keegi ei anna tiitlit võitluseta käest. Budapestis oodati Hiina-India matši eel Lireni ja Gukeshi kohtumist. Liren ei tulnud mängima, sel päeval asendas teda üks teine hiina suurmeister. Ilmselt Liren tegi õigesti. Partii tulemusele, mis see ka poleks olnud, oleks omistatud liiga suur tähendus.

Matšini polegi enam kaua aega jäänud. Novembri teises pooles Singapuris algavale matšile müüakse juba internetis pileteid.

Meil Eestis on mõni aeg tagasi jälle päevakorda tõusnud igipõline küsimus: kas male on sport? Teie arvamus?

Male on sport muidugi. Võistlused toimuvad ju.

Aga ta on enamat kui sport. Ettearvamatute käikudega malepartii võib aga sama imetlusväärne olla kui kunstiteos. Male on ka kunst. Et aga malet hästi mängida, tuleb teda uurida nagu teadust. Tuleb teha endale selgeks avangusüsteemid, tajuda taktikalisi võimalusi keskmängus, vallata lõppmängustrateegiat. Viimasel ajal saavutavad üha enam edu maletajad, kes uurivad malet kui teadust. Sellest on isegi natuke kahju. Mina eelistan loomingulist lähenemist, püüdu muuta iga partii kunstiteoseks, mis loomulikult ei õnnestu, aga selle poole peab püüdma.

Lev Yankelevich V. Heueri mälestusturniiril Elvas. Foto Triin Narva.

Siis oli tore, et te mängisite Elvas Valter Heueri mälestusturniiril. Valter Heuer oli just niisugune maletaja, kes oma partiides püüdles just sellise loomingulisuse poole, millest teie räägite.

Mulle üldse meeldib Eestis turniiridel osaleda. Tänu Urmas Randmale olen näinud Eestis erinevaid paiku. Olen mänginud malet Tallinnas, Saaremaal, Hiiumaal, nüüd teist aastat järjest Elvas. Tulen Urmase turniiridele ikka meelsasti, kui kutsutakse.

Palun lõpuks ka ühe teie partii.

See on mängitud 2019. aastal ühel rahvusvahelisel turniiril Šveitsis.

DENNIS WAGNER – LEV YANKELEVICH

Vanaindia kaitse E71

1.d4 Rf6 2.c4 g6 3.Rc3 Og7 4.e4 d6 5.h3 Rbd7 6.Oe3 e5 7.d5 Rc5 8.Lc2 0-0 9.g4 c6 10.b4 c:d5! 11.c:d5

11 … Rc:e4!! 12.R:e4 R:d5 13.Od2 Rf4 14.Re2 d5 15.Rc5 b6 16.Rb3 Ob7 17.R:f4 e:f4 18.Og2 f3 19.Of1 Ve8+ 20.Kd1 Vc8! 21.Ld3 O:a1 22.R:a1 d4 23.La3

23 …Ve2! 24.Vg1 Le8 25.Rc2 Le4 26.Lb2 Ld3 27.O:e2 f:e2+ 28.Kc1 Oe4 Valge alistus. 0:1.

Merike Rõtova

Autorist:

RÕTOVA, Merike (sündinud 19. VIII 1936) on maleveteran ja -publitsist. Koostanud maleraamatuid, kirjutanud malest erinevates meediaväljaannetes, rääkinud malevõistlustest raadios.

kommentaarid

Veel artikleid:

  • - Ülar Lauk
  • - Kaido Külaots
  • - Margus Sööt
  • - Merike Rõtova
  • - Erik Terk
  • - Teised kaasautorid